Ваведење Пресвете Богородице, које Српска православна црква и вернице обележавају у среду 4. децембра, спада у 12 највећих хришћанских празника. А знате ли шта значи реч "ваведење"?
У спомен на догађај када је Света Марија као трогодишња девојчица доведена у храм и посвећена Богу, установљен је празник Ваведење. Претпоставља се да се обележава од 4. века.
На икони се овај догађај представља како првосвештеник страозаветне цркве на вратима храма предусреће Свету Деву, коју спроводе девојчице са запаљеним воштаницама и остала пратња.
Шта значи ваведење
Реч "ваведење" потиче од латинске речи "вотум" (завет) и означава чин посвећења или предања нечега или некога Богу. У овом случају, то је чин када су Маријини родитељи, Јоаким и Ана, испунили завет Богу, доносећи своју ћерку у Храм да би служила Господу. Ваведење Пресвете Богородице означава њено потпуно посвећење Божијем плану, који се у пуној мери остварује кроз њеног божанског Сина.
Прочитајте још
Обичаји за Ваведење
Верује се да се на овај празник не започињу никакви важни послови, јер пада на такозвани усечни дан, односно онај дан у седмици када је обележено Усековање главе Светог Јована Крститеља, а то је била управо среда!
Поред тога не би требало узимати ножеве, маказе или нека друга сечива. Верује се да ће тако и чељусти звери преко предстојеће зиме остати затворена.
На Ваведење се посебно гледа какво је време. Ако осване сунчан дан, следећа година ће бити лепа и сунчана. Са друге стране, ако падне киша, верује се да ће бити родна година, а јак ветар да је неродна.
Ваведење Пресвете Богородице је и дан када се обавезно треба помолити Богородици, било да сте у невољи или не. Постоји пуно молитви Богородици, али ово је једна од оних која се у храмовима изговара за Ваведење.
Молитва Богородици на Ваведење
"О, Пресвета Ђево, Царице небеса и земље, пре свих векова изабрана Невесто Божија, Која си у последња времена дошла у храм законски, ради обручења са Небеским Жеником! Ти си напустила народ Свој и дом оца Својега, да би Себе принела Богу као жртву чисту и непорочну, и прва дала обећање свагдашње девствености. Подари и нама да се у све дане живота свога сачувамо у девствености, целомудрију и страху Божијем, да будемо храмови Духа Светога, и изнад свега, помози свима који у обитељима живе и који су се обручили на служење Богу да Те подражавају, да своје животе проводе у чистоти девствености, од младости носећи благи и лаки јарам Христов и чувајући своје свето обећање. Ти, Пречиста, Која си све дане Своје младости провела у храму Господњем, далеко од саблазни овога света, у непрестаном молитвеном бдењу и у сваком уздржању, душевном и телесном, помози и нама да одбијемо сва искушења непријатељска која долазе од тела, света и ђавола, долазећи на нас од младости наше, и да их победимо молитвом и постом. Ти, Која си у храму Господњем с ангелима обитавала, украсила си се свим врлинама, а посебно смирењем, чистотом и љубављу и достојно си се одгајила, како би била спремна да телесно у Себе примиш несместивог Логоса Божијег. Удостој и нас, захваћене гордошћу, неуздржањем и лењошћу, да се обучемо у свако савршенство духовно, да сваки од нас уз Твоју помоћ припреми брачну одежду своје душе и јелеј добрих дела, како не бисмо наги и неспремни пошли у сусрет нашем Бесмртном Женику и Твом Сину, Христу Спаситељу и Богу нашем, него да нас са мудрим ђевама прими у рајске обитељи, и да нас тамо удостоји да са свима светима увек славимо и прослављамо свесвето Име Оца и Сина и Светога Духа и Твоје милосрдно заступање, сада, и свагда, и у векове векова. Амин."