- За време бившег руководства МУП, сви детаљи ових предистрага су стизали до оних, који су директно били уплетени у ову пљачку - наводи извор "Новости". - Циљано су им достављане информације. Упркос свим овим отежавајућим околностима, истрага је напредовала и прикупљени су одређени докази.
Радуловићева је после испитивања у просторијама тужилаштва пуштена да се брани са слободе због малог детета, јер се породила пре месец и по дана. Она је, иначе, до маја ове године била десна рука бившег директора Управе царине Милоша Томића и била је задужена за сектор финансијских инвестиција и правне послове. Сумња се да је злоупотребила службени положај у јавним набавкама 2017. и 2021.
У решењу за спровођење истраге наводи се да се Радуловићевој на терет ставља да је 2017., прекорачила границе свог службеног овлашћења, којим је прибавила корист групи понуђача из Београда, Немачке и Хонгконга. То је урадила тако што им је наводно дала предност у набавци електронских локатора, вредности 875.241.600 динара. Поред тога, како се сумња, ове године је прибавила корист једном понуђачу из Београда тако што му је дала предност у отвореном поступку јавне набавке уређаја за контролу радиоактивности, вредности 7.048.069 динара.
Милош Томић, бивши директор УЦ (заменио га Бранко Радујко) у предистрази је марта ове године био саслушан у својству грађанина у Служби за борбу против организованог криминала МУП Србије. Њега су тада, са још неколико особа из Царине и приватних фирми, саслушавали у вези са наводним малверзацијама са нафтом и цигаретама.
Тада је објављено да су припадници МУП водили предистрагу о милионској пљачки у Управи царина, као и о расветљавању свих малверзација у овој државној фирми, тешких најмање 60 милиона евра. Говорило се о шверцу нафте, цигарета, али и осталој акцизној роби.
Прочитајте још
Полиција је током предистраге у УЦ истраживала и отварање, али и отимање царинских складишта. Посао је узиман од фирми које су имале раније склопљене уговоре о складиштењу са Царином и пребациван у објекте који се воде на људе, које су инспектори сада идентификовали.
- У Србију су улазили препуни контејнери свега и свачега, а да уопште нису отварани - наводи наш извор. - Камиони су само пролазили. Та роба није царињена, а питање је и шта је било све у тим кутијама.
Шверцовање нафте
Посебна прича је шверц нафте - каже извор "Новости". - Наводно, нелегално је у земљу улазило на милионе литара нафте за шта је био задужен један високи функционер Царине. Он је од тог посла месечно сакупљао велике количине новца, који је, потом, носио онима који се налазе на врху ланца.