Председник Републике Српске Милорад Додик данас је успешно оперисан у Београду. У питању је операција једњака, која је, како кажу лекари, компликована и траје сатима. Милорад Додик је хоспитализован након акутних болова у једњаку и стомаку. Зашто настају ови болови, који симптоми се још јављају и који су узроци?
Бол у једњаку најчешће је последица гастроинтестиналних обољења. Јак и пекући бол се јавља код гастроезофагеалног рефлукса и такође прати чир на желуцу. Бол у једњаку може да буде толико јак, да се често меша са болом од срчаног удара. Јак бол у једњаку такође може да буде симптом рака једњака. Бол се јавља и код запаљења слузокоже једњака и када је једњак опечен.
Горући бол у једњаку
Пацијенти обично повезују јак, пекући бол иза грудне кости са инфарктом миокарда. Ово изазива велику анксиозност и представља озбиљан подстицај за пацијента да потражи савет лекара. Међутим, извор бола није увек лоциран у срцу. Када се дијагностикује бол у једњаку, пацијенту треба прво поставити дијагнозу како би се искључиле болести дигестивног система, посебно чир на желуцу и гастроезофагеални рефлукс.
Шта узрокује бол у једњаку?
Природа бола у једњаку може да варира у зависности од стања које га узрокује, али је локација обично иста. Пацијенти пријављују непријатан осећај иза грудне кости, у доњем делу грудног коша. Постоји много узрока овог стања, од механичких повреда, преко болести које утичу на орган, до бактеријских и гљивичних инфекција. Опекотина једњака изазвана унесеном корозивном материјом изазива јаке болове у горњем делу стомака, али и у пределу уста и грла. Ови симптоми су праћени повраћањем.
Гастроезофагеална рефлуксна болест - најчешћи узрок бола у једњаку
Веома чест узрок бола у једњаку је рефлуксна болест. Код ове болести, кисела храна се враћа из желуца у једњак. То изазива иритацију слузокоже, која у узнапредовалом облику болести може да буде оштећена и чак постане основа за развој рака. Фактори који предиспонирају настанак болести укључују:
Прочитајте још
- оштећење функционисања доњег сфинктера једњака, чији је задатак да спречи регургитацију хране из желуца
- болести које ометају покретљивост желуца, узрокујући задржавање хране (дијабетес, системска склероза, алкохолна полинеуропатија)
- лекови који снижавају притисак доњег сфинктера једњака
- трудноћа
- гојазност
Пацијенти који болују од ове болести најчешће се жале на осећај печења иза грудне кости, упоран кашаљ, подригивање и регургитацију желудачног садржаја, нарочито у лежећем или нагнутом положају, као и после обилног оброка. Узнемирујући симптоми као што су поремећаји гутања, губитак тежине и гастроинтестинално крварење захтевају хитну медицинску консултацију.
Рак једњака - најопаснији узрок бола у једњаку
Бол сигнализира штетан процес који се одвија у датом органу. Парадоксално, он има корисну функцију јер често указује на појаву болести и омогућава њену локализацију. Нажалост, у случају рака једњака, бол у једњаку се јавља тек у веома узнапредовалом стадијуму. Рак једњака углавном погађа мушкарце старије од 40 година.
Симптоми су неспецифични. Постоје потешкоће при гутању хране, прво чврсте, а затим и течне. Могу да јаве промуклост, кашаљ и кратак дах. Бол је повезан са значајним сужавањем једњака инфилтрирајућим тумором у каснијим фазама. Прогноза није повољна због касне дијагнозе. Време преживљавања дијагностикованих пацијената је неколико месеци. Због тога је важно не занемарити чак ни суптилне симптоме који указују на неправилно функционисање једњака.
Тестови у дијагнози бола у једњаку
Бројни додатни тестови су од помоћи у дијагностици бола у једњаку. Стандардно се користе три:
- рендгенски снимак једњака
- ендоскопски преглед
- манометрија једњака
(Мондо.рс)
БОНУС ВИДЕО: