Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik danas je uspešno operisan u Beogradu. U pitanju je operacija jednjaka, koja je, kako kažu lekari, komplikovana i traje satima. Milorad Dodik je hospitalizovan nakon akutnih bolova u jednjaku i stomaku. Zašto nastaju ovi bolovi, koji simptomi se još javljaju i koji su uzroci?
Bol u jednjaku najčešće je posledica gastrointestinalnih oboljenja. Jak i pekući bol se javlja kod gastroezofagealnog refluksa i takođe prati čir na želucu. Bol u jednjaku može da bude toliko jak, da se često meša sa bolom od srčanog udara. Jak bol u jednjaku takođe može da bude simptom raka jednjaka. Bol se javlja i kod zapaljenja sluzokože jednjaka i kada je jednjak opečen.
Gorući bol u jednjaku
Pacijenti obično povezuju jak, pekući bol iza grudne kosti sa infarktom miokarda. Ovo izaziva veliku anksioznost i predstavlja ozbiljan podsticaj za pacijenta da potraži savet lekara. Međutim, izvor bola nije uvek lociran u srcu. Kada se dijagnostikuje bol u jednjaku, pacijentu treba prvo postaviti dijagnozu kako bi se isključile bolesti digestivnog sistema, posebno čir na želucu i gastroezofagealni refluks.
Šta uzrokuje bol u jednjaku?
Priroda bola u jednjaku može da varira u zavisnosti od stanja koje ga uzrokuje, ali je lokacija obično ista. Pacijenti prijavljuju neprijatan osećaj iza grudne kosti, u donjem delu grudnog koša. Postoji mnogo uzroka ovog stanja, od mehaničkih povreda, preko bolesti koje utiču na organ, do bakterijskih i gljivičnih infekcija. Opekotina jednjaka izazvana unesenom korozivnom materijom izaziva jake bolove u gornjem delu stomaka, ali i u predelu usta i grla. Ovi simptomi su praćeni povraćanjem.
Gastroezofagealna refluksna bolest - najčešći uzrok bola u jednjaku
Veoma čest uzrok bola u jednjaku je refluksna bolest. Kod ove bolesti, kisela hrana se vraća iz želuca u jednjak. To izaziva iritaciju sluzokože, koja u uznapredovalom obliku bolesti može da bude oštećena i čak postane osnova za razvoj raka. Faktori koji predisponiraju nastanak bolesti uključuju:
Pročitajte još
- oštećenje funkcionisanja donjeg sfinktera jednjaka, čiji je zadatak da spreči regurgitaciju hrane iz želuca
- bolesti koje ometaju pokretljivost želuca, uzrokujući zadržavanje hrane (dijabetes, sistemska skleroza, alkoholna polineuropatija)
- lekovi koji snižavaju pritisak donjeg sfinktera jednjaka
- trudnoća
- gojaznost
Pacijenti koji boluju od ove bolesti najčešće se žale na osećaj pečenja iza grudne kosti, uporan kašalj, podrigivanje i regurgitaciju želudačnog sadržaja, naročito u ležećem ili nagnutom položaju, kao i posle obilnog obroka. Uznemirujući simptomi kao što su poremećaji gutanja, gubitak težine i gastrointestinalno krvarenje zahtevaju hitnu medicinsku konsultaciju.
Rak jednjaka - najopasniji uzrok bola u jednjaku
Bol signalizira štetan proces koji se odvija u datom organu. Paradoksalno, on ima korisnu funkciju jer često ukazuje na pojavu bolesti i omogućava njenu lokalizaciju. Nažalost, u slučaju raka jednjaka, bol u jednjaku se javlja tek u veoma uznapredovalom stadijumu. Rak jednjaka uglavnom pogađa muškarce starije od 40 godina.
Simptomi su nespecifični. Postoje poteškoće pri gutanju hrane, prvo čvrste, a zatim i tečne. Mogu da jave promuklost, kašalj i kratak dah. Bol je povezan sa značajnim sužavanjem jednjaka infiltrirajućim tumorom u kasnijim fazama. Prognoza nije povoljna zbog kasne dijagnoze. Vreme preživljavanja dijagnostikovanih pacijenata je nekoliko meseci. Zbog toga je važno ne zanemariti čak ni suptilne simptome koji ukazuju na nepravilno funkcionisanje jednjaka.
Testovi u dijagnozi bola u jednjaku
Brojni dodatni testovi su od pomoći u dijagnostici bola u jednjaku. Standardno se koriste tri:
- rendgenski snimak jednjaka
- endoskopski pregled
- manometrija jednjaka
(Mondo.rs)
BONUS VIDEO: