Научници упозоравају на то да ће до 2050. број људи од 65 година и више на глобалном нивоу премашити 1,5 милијарди, што подстиче потребу за дубљим разумевањем процеса старења.

Фото: Профимедиа

 

Три таласа старења мозга

Научници су сада открили три 'таласа' старења мозга, а оно почиње пре 60. године.

Било да пунимо 60, 70 или 80 година, свако почиње да се осећа 'старим' у различито време, пише Даилy Маил.

Међутим, стручњаци су дошли до изненађујућег открића када је реч о старењу мозга и слабљењу когнитивних способности - открили су да ниво 13 протеина повезаних са старењем мозга расте од 57, 70 и 78 година.

То би могло да значи да су те одређене године живота кључне за интервенције које ће помоћи да дуже време одржимо мозак здравијим.

Тим стручњака анализирао је концентрацију око 3.000 протеина у крвној плазми готово 5.000 Британаца између 45 и 82 године. Анализа је открила да 13 протеина снажно повезаних са старењем мозга ствара три врхунца везана за године живота када људи напуне отприлике 57, 70 и 78 година.

Стручњаци упозоравају да раст нивоа ових 13 протеина може одражавати промене у здрављу мозга у тим специфичним годинама.

Протеин бревицан (БЦАН) повезан је с појавом деменције, можданог удара и проблема с кретањем, а и протеин ГДФ15 веже се уз болести уобичајене приликом старења.

Фото: Shutterstock

 

Кључна је пета деценија живота

Све ово могло би да буде изузетно битно за разматрање интервенција у процесу старења мозга с циљем одлагања појаве болести као што је деменција.

Истраживање је водио тим са Универзитета Зхенгзхоу у Кини, а резултати су објављени у стручном часопису Натуре Агинг.

"Открили смо да је касна пета деценија потенцијална временска тачка за почетак старења мозга. Осим тога, наша студија је показала да су седма и касна седма деценија такође битне временске тачке у старењу мозга', поручили су стручњаци.

Ово истраживање доприноси премошћавању суштинских празнина у појашњавању молекуларних механизама старења мозга, са значајним импликацијама за развој биомаркера за то, као и персонализованих терапија за накнадне поремећаје повезане са старењем.

Ово откриће долази само неколико месеци након што су одвојена истраживања такође одредила деценије живота током којих тело највише стари - разбијајући идеју да се то догађа постепено.

Забрињавајући податак

Забрињавајуће звучи и чињеница да је број људи с дијагностикованом Алхајмеровом болешћу у Уједињеном Краљевству порастао с око 340.000 у 2011. на готово 550.000 у 2019., а предвиђа се да ће два милиона људи у тој земљи имати деменцију до 2050.

Даље, у септембру је тим научника са Универзитета Станфорд утврдио да промене повезане са старењем, укључујући успоравање метаболизма, старење коже и повећану склоност болестима, показују значајне врхунце од 44 и 60 година.

Те промене могу довести до гојења или више конзумирања алкохола.

Др Мајкл Снајдер, професор генетике на Универзитету Станфорд и старији аутор студије, рекао је:

"Људи претпостављају да свако стари постепено. Испоставило се да већина промена није линеарна".

Фото: Профимедиа

 

Савети научника

Како би се ублажио утицај ових драматичних 'таласа' старења, тим предлаже да људи који се приближавају прекретницама од 44 и 60 година чешће вежбају и усвоје здравију исхрану.

Научници су током анализе приметили да се 81 посто посматраних молекула, укључујући протеине ​​и РНК, променило у најмање једном таласу.

Тим је на крају закључио да се значајна дисрегулација јавља у два главна периода - у доби од 44 године, која узрокује највећи помак, као и у 60. години.

"Ова истраживања су вероватно врло добро усклађена с искуствима која смо сами стекли или смо чули од других који перципирају нагли пад физиолошке способности", рекао је др Стив Хофман с Института за старење Леибниз у Њемачкој за Wалл Стреет Јоурнал.

"Идентификовање и проучавање ових фактора требало би да буде приоритет за будућа истраживања", рекао је др Ксиатао Шен, бивши постдокторанд на Станфорду, а сада доцент на Нанyанг Тецхнологицал Университy у Сингапуру.

Код људи у 40-им годинама уочене су значајне промене у броју молекула повезаних с алкохолом, кофеином и метаболизмом липида, као и помаке у маркерима повезанима с кардиоваскуларним болестима, те старењем коже и мишића.

Сличан, али мање изражен талас старења забележен је у доби од 60 година.

Могуће је да би неке од ових промена могле бити повезане с начином живота или факторима понашања који се групишу у овим старосним групама, закључио је др Снајдер.

Блиц жена