Искључивање електричног бојлера пре туширања може бити нешто што заиста радите сваки пут, и може вам изгледати нелогично и непотребно, али је заиста неопходно из безбедносних разлога.

Бојлери су уређаји који раде на воду и струју, што је само по себи потенцијално опасна комбинација. Ако дође до квара, на пример, струја која пролази кроз воду, може доћи до струјног удара. Искључивањем електричног бојлера пре туширања смањујете могућност да се тако нешто деси док сте под тушем.

Фото: Профимедиа

 

Електричар Зоран Перковић указао је на још један потенцијални проблем, а то је опасност од прегоревања грејача:

- Грејачи у бојлеру се временом троше и могу оштетити изолацију, што значи да постоји већи ризик од преласка струје у воду. Када се бојлер искључи, тај ризик се елиминише јер нема струје која би изазвала проблем. Електроинсталатери и сервисери често су сведоци ситуација у којима је изолација оштећена и могу вам потврдити да није вредно ризика.

Такође, искључивање бојлера смањује могућност прегревања, што може довести до квара термостата или чак до пуцања самог бојлера. Ово може бити веома скуп, ау најгорем случају чак и опасан квар.

Фото: Профимедиа

 

Иако савремени котлови имају сигурносне прекидаче, увек постоји мали ризик од техничког проблема, тако да је боље спречити него лечити.

Перковић истиче да гашењем обезбеђујемо да сви електрични елементи буду у стању мировања, што даје додатни слој заштите, посебно код старијих инсталација.

Ако живите у зградама са старијим електричним инсталацијама, искључивање бојлера пре туширања је још важније јер су старе инсталације често склоне кваровима. Дакле, чак и када све изгледа у реду, боље је не ризиковати јер квар може настати изненада и неочекивано.

Уземљење бојлера је такође изузетно важно, па ако је лоше уземљен, искључити га пре туширања је заиста неопходно.

Фото: Профимедиа

 

Ево како то функционише: Ако је, на пример, грејач или друга компонента унутар бојлера оштећена, а струја цури до металног кућишта, уземљење омогућава да се вишак струје брзо и безбедно пренесе на земљу. На тај начин, ако бисте додирнули бојлер, не бисте осетили струјни удар јер би сва струја већ отишла у земљу.

- Када је електрични бојлер правилно уземљен, ризик од струјног удара се смањује чак и ако дође до озбиљнијег квара. Ако није уземљен, онда је метални део бојлера под потенцијално опасним напоном и може бити веома опасан ако га неко додирне - нагласио је Перковић.

(Задовољна.хр)

БОНУС ВИДЕО: