Isključivanje električnog bojlera pre tuširanja može biti nešto što zaista radite svaki put, i može vam izgledati nelogično i nepotrebno, ali je zaista neophodno iz bezbednosnih razloga.
Bojleri su uređaji koji rade na vodu i struju, što je samo po sebi potencijalno opasna kombinacija. Ako dođe do kvara, na primer, struja koja prolazi kroz vodu, može doći do strujnog udara. Isključivanjem električnog bojlera pre tuširanja smanjujete mogućnost da se tako nešto desi dok ste pod tušem.
Električar Zoran Perković ukazao je na još jedan potencijalni problem, a to je opasnost od pregorevanja grejača:
- Grejači u bojleru se vremenom troše i mogu oštetiti izolaciju, što znači da postoji veći rizik od prelaska struje u vodu. Kada se bojler isključi, taj rizik se eliminiše jer nema struje koja bi izazvala problem. Elektroinstalateri i serviseri često su svedoci situacija u kojima je izolacija oštećena i mogu vam potvrditi da nije vredno rizika.
Takođe, isključivanje bojlera smanjuje mogućnost pregrevanja, što može dovesti do kvara termostata ili čak do pucanja samog bojlera. Ovo može biti veoma skup, au najgorem slučaju čak i opasan kvar.
Iako savremeni kotlovi imaju sigurnosne prekidače, uvek postoji mali rizik od tehničkog problema, tako da je bolje sprečiti nego lečiti.
Perković ističe da gašenjem obezbeđujemo da svi električni elementi budu u stanju mirovanja, što daje dodatni sloj zaštite, posebno kod starijih instalacija.
Ako živite u zgradama sa starijim električnim instalacijama, isključivanje bojlera pre tuširanja je još važnije jer su stare instalacije često sklone kvarovima. Dakle, čak i kada sve izgleda u redu, bolje je ne rizikovati jer kvar može nastati iznenada i neočekivano.
Uzemljenje bojlera je takođe izuzetno važno, pa ako je loše uzemljen, isključiti ga pre tuširanja je zaista neophodno.
Evo kako to funkcioniše: Ako je, na primer, grejač ili druga komponenta unutar bojlera oštećena, a struja curi do metalnog kućišta, uzemljenje omogućava da se višak struje brzo i bezbedno prenese na zemlju. Na taj način, ako biste dodirnuli bojler, ne biste osetili strujni udar jer bi sva struja već otišla u zemlju.
- Kada je električni bojler pravilno uzemljen, rizik od strujnog udara se smanjuje čak i ako dođe do ozbiljnijeg kvara. Ako nije uzemljen, onda je metalni deo bojlera pod potencijalno opasnim naponom i može biti veoma opasan ako ga neko dodirne - naglasio je Perković.
(Zadovoljna.hr)
BONUS VIDEO: