Због екстремног невремена, РХМЗ се на свом сајту огласио и упутио савете грађанима како да се понашају приликом екстремно ниских температура, јаког снега, ледене кише, поледице, али и магле на путевима.

Републички хидрометеоролошки завод Србије (РХМЗ) покренуо је јуче, по први пут, систем за пренос хитних информација - јуче су грађанима стигле СМС поруке на јако снежно невреме у коме се обавештавају да буду опрезни и прате инструкције надлежних органа.

Фото: Г. Шљивић

 

 

Снег који од јуче пада ствара проблеме возачима и грађанима широм Србије, који се боре са снежним наносима, клизавим коловозима, одронима, али и великим гужвама, а РХМЗ се рано јутрос огласио са најновијим хитним упозорењем због повећања количине снега.

Најинтензивније снежне падавине очекују се данас у Мачванском, Колубарском, Златиборском, Рашком и Моравичком округу, где се у нижим пределима до сутра очекује од 20 до 40 центиметара, а на планинама преко 50 центиметара новог снега, објавио је Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ).

Екстремно ниске температуре ваздуха и таласи хладноће

Како су најавили метеоролози, у јануару се могу очекивати ледени дани.

"Најхладније ће у јануару бити од Божића па до Светог Јована када ће се температура кретати од минус два до нуле. Ледени дани нас могу очекивати и почетком фебруара", рекао је метеоролог Иван Ристић за "Блиц".

Фото: Профимедиа

 

 

Упутства РХМЗ за понашање током екстремног невремена:

Пре невремена

  • Проверите дихтовање врата и прозора.
  • Обавезно проверите и сервисирајте грејна тела, како на струју и класичан огрев, тако исто и на гас. Проверите функционалност оџака.
  • Обезбедите средства за грејање. Такође, обезбедите свеће јер једна упаљена свећа може у мањој просторији да повиси температуру ваздуха за неколико степени Целзијуса.
  • Припремите храну за неколико дана.
  • Хронични болесници обавезно треба да располажу лековима за редовну терапију. Ако имате чесму за воду у дворишту обавезно је заштитите од смрзавања, а најбоље је да је искључите. Болесним или старијим особама (комшије, рођаци) који живе сами помозите, а ако је могуће, свакодневно их обилазите и проверавајте системе за грејање, струју и воду.

За време појаве

  • Без обзира на хладноћу, с времена на време, на кратко, отворите врата или прозор како би обезбедили свеж ваздух и неопходан кисеоник.
  • Наџирите рад шпорета, фуруна или сличног уређаја за грејање.
  • Отворена грејалица никада не сме да буде близу кревета, фотеља и сличих предмета, завеса, било које количине папирних предмета, отровних материја, или течности на бази алкохола.Избегавајте нагли излазак из топле просторије на хладан ваздух. Утоплите се за активности које морате обавити ван топлих просторија. Носите прикладну одећу, обућу, капу на глави, заштитите руке, уши и нос од хладноће.
  • Ако дуже боравите на хладноћи, а уочите дрхтавицу, мамурлук, бледило на прстима руку, ако споро и неразговетно говорите или губите памћење, тј. нисте у стању да се сетите обичних свакодневних ствари/активности то је сигуран знак хипотермије.
  • Трљајте руке и ноге како би успоставили циркулацију и обавезно се склањајте од хладноће. Рационално користите електричну енергију.
  • Свака уштеда је важна, јер у оваквим данима потрошња електричне енергије је огромна и прети колапс у систему дистрибуције електричне енергије.
  • При стабилном времену и при ведрим јутрима приземни ваздух се све више хлади од тла. У котлинама и долинама се стварају такозвана језера хладног ваздуха. У оваквим случајевима, комбинација ниских температура ваздуха и снежног покривача доводи до блокаде саобраћаја, или је саобраћај веома отежан.
  • Без преке потребе не крећите на пут. Ако већ морате, а путујете аутомобилом, обавезно имајте зимску опрему и ланце за точкове.
  • Проверите систем за грејање, увек имајте довољно горива у аутомобилу, понесите довољно хране и воду за пиће. Слушајте званична саопштења о стању на путевима, као и званична саопштења о стању времена и прогнози времена.

Фото: Н. Живановић

 

 

 

 

После појаве

  • Проверите све инсталације, нарочито оне за проток воде. Могуће је да је на неком месту дошло до залеђивања и пуцања цеви за воду.
  • Обиђите старије и болесне комшије и рођаке.
  • Отклоните евентуалне хаварије на имовини. Слушајте званична саопштења о времену и прогнози времена.

Јак снег, ледена киша и поледице на путевима

Како најављује РХМЗ, најмање снега ( испод 10 цм) биће на северу Војводине, у долини Велике и Јужне Мораве, док снежни покривач у потпуности може изостати у појединим деловима Неготинске Крајине. Интензиван влажан снег може проузроковати проблеме у саобраћају и другим видовима комуникације, као и сметње у снабдевању електричном енергијом.

Пре појаве

  • Без преке потребе не крећите на пут. Ако већ морате, а путујете аутомобилом, обавезно обезбедите зимску опрему и ланце за точкове.
  • Лопата за снег ће вам добро доћи. Проверите систем за грејање, увек обезбедите довољно горива у аутомобилу, понесите довољно хране и воду за пиће.
  • Слушајте званична саопштења о стању на путевима, као и званична саопштења о стању времена и прогнози времена.
  • Сачекајте да службе за одржавање путева очисте путеве, или их на други начин обезбеде за проток саобраћаја. Пре пута, особи која Вас очекује, обавезно јавите време поласка и очекивано време доласка до крајњег одредишта Возите веома опрезно. У случају упозорења на појаву ледене кише, не крећите на пут.
  • Помозите старијим и болесним комшијама и рођацима који живе сами.

Фото: Shutterstock

 

 

За време појаве

  • Ако Вас је невреме задесило на путу, возите веома опрезно. Обавезно упалите светла. Избегавајте нагла кочења.
  • Путања кочења је и десет пута дужа него у нормалним условима. Ако је могуће, прекините путовање до престанка појаве, нарочито се ово односи на појаву ледене кише. Добро је, осим нормалне обуће, у колима имати и обућу која се мање клиза. Тако ћете бити безбеднији у случају да морате изаћи ван аутомобила.
  • По потреби, употребите ланце за точкове.
  • Ако сте на путовању обавезно обезбедите да будете уочљиви на путу. Ако имате мобилни телефон, јавите се Ауто-мото Савезу Србије или некој другој шлеп служби, како би вам помогли и уклонили са пута. Уколико то није могуће, јавите рођаку или пријатељу вашу позицију и тражите помоћ.
  • Чувајте се хипотермије.

После појаве

  • Очистите стазе у дворишту, или испред зграде, као и тротоаре. Поспите ове стазе пепелом, песком или употребите неко друго средство како би проклизавање свели на најмању могућу меру.
  • Ходајте веома опрезно и носите обућу прикладну за овакав вид времена. Уколико радите напољу, чешће се одмарајте јер хладан ваздух отежава дисање, рад постаје напорнији и може доћи до срчаних проблема.Никако не покушавајте да склањате снег са кровова све док је мраз и опасност од проклизавања велика. Када отопли, опрезно очистите кровове.

Фото: Профимедиа

 

 

Густа магла, посебно на путевима

При густој магли избегавајте путовања. Ако морате да користите аутомобил, тада обавезно користите светла за маглу.

Избегавајте дуга светла јер она изазивају такозвани "бели зид", па је вожња још тежа.Возите веома опрезно, прилагодите брзину условима пута и проверавајте брзину на брзиномеру. Магла даје привид успорене вожње. Будите пажљиви и пратите да ли долази до смрзавања магле.

Капљице воде у контакту са прехлађеним предметима могу да се смрзавају и образују танак слој леда на аутомобилу, путу (познат је као "црни лед"), тротоарима и другим предметима. Ова појава додатно отежава вожњу.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО: