Но, иако нам је овакво понашање свима негде заједничко, широм света постоје чудни обичаји за Нову годину за које до сада можда и нисте чули.
Неки верују да примењивањем одређених обичаја за Нову годину могу да допринесу срећи или благостању оној следећој, па се тако обреди, ритуали и празновања поштују на другачији начин.
Носите црвено и чувајте главу у Италији
Сигурно је и да сте и ви некада чули да ваља носити црвени доњи веш, или макар нешто црвено за Нову годину да би имали више среће, е па, то вам потиче од Италијана.
Наиме, Италијани су остатку света успели да пренесу свој обичај ношења црвеног доњег веша за Нову годину. Они верују да ако током дочека обучете црвене гаће, целе следеће године вам је загарантована срећа.
Прочитајте још
Сећате се изреке: "Напоље са старим и унутра са новим?" У деловима Италије, као што је Напуљ, локално становништво ово подиже на виши ниво. Како? Бацајући намештај са својих балконских прозора.
Традиција представља нови почетак у години која је пред нама. Тог дана, локално становништво чини неколико уступака како би осигурало да пролазници не буду запљуснути намештајем који избацују. Већина Италијана се држи малих, меких предмета који неће изазвати потрес мозга.
Ипак, требало би да пазите на летеће објекте у новогодишњој ноћи ако случајно шетате улицама Напуља. Исто важи и за посетиоце Јоханесбурга у Јужној Африци. Иако су оба града различита, практикују исту традицију. Упозорени сте.
Чиле има "задушнице" за Нову годину
У Чилеу се новогодишње мисе (литургије) не одржавају у цркви, већ на гробљима. Ова промена локације омогућава људима да седе са својим преминулим члановима породице и укључе их у новогодишње свечаности.
Верује се да је ова пракса почела 1995. године у граду Талка, 158 миља јужно од главног града Сантјага. Једна породица се у новогодишњој ноћи попела на гробље да би била поред гроба свог оца, који је недавно преминуо. Тим поводом су чак и локалне власти заузеле став да је то пракса коју треба подстицати, а не заустављати.
Капије гробља су тада отворене, а породице на различите начине обележавају помен својим преминулим члановима. За неке је то случај да су поред гроба у тихом размишљању, док други воле да донесу нешто за јело и пиће. Да би се додала топлина и светлост, понекад се пале мале ватре.
Обичај је и да се не иде ни кући када се све заврши, а многи онда одлуче да спавају поред гроба. Но то свакако није проблем, јер су код њих и у то доба године температуре веома пријатне.
Данци на кућном прагу пријатеља разбију тањир о врата
Чули смо да обично тањире у току неког весеља воле да ломе Грци, но у новогодишњој ноћи се тај обичај специјално примењује у Данској.
У Данској постоји јединствена традиција која се одржава сваке године 31. децембра. Уместо да бацају неискоришћено посуђе и тањире, Данци их чувају до краја године када их нежно разбијају о врата свих својих пријатеља и рођака.
Порекло ове традиције није сасвим јасно, али се сматра да је почела као начин да се покаже поштовање према људима у вашем животу. Разбијањем тањира о нечија врата је начин да се каже "хвала" и пожели им срећа у наредној години. Осим тога, каже се да звук тањира који се разбијају о врата одбија зле духове и доноси срећу у наредној години.
Еквадорци пале страшила са ликом политичара за дочек
Док људи у другим деловима света Нову годину прослављау ватрометом, мештани Еквадора славе "Аñо Виејо" (Ањо Вијехо) запаљеним страшилима са ликовима поп звезда, политичара и других значајних личности из прошле године. Они праве ове слике од старе одеће пуњене пиљевином и новинама. Затим стављају маске на плишане фигуре, чинећи их препознатљивим.
Зашто лик гори? Еквадорци то виде као врсту симболичног чишћења онога што се дешавало претходне године. Они такође верују да ова дела поништавају лоше ствари које су се десиле током прошле године.
Немци "саливају страву" за Нову годину
Веровали или не, иако је многима добро познато да се легура олова користи за обред који се код нас назива "саливање страве", Немци тиме предвиђају будућност и обичај им је да то раде баш за Нову годину.
Наиме, у земљама немачког говорног подручја, верује се да облици који се излију у легурама олова или калаја могу да покажи шта ће се десити у следећој години и то се код њих назива "Блеигиеßен" (Молибдомантија). Пошто од олова можете да се отрујете, немачки закон је 2018. године забранио продају "сета за предвиђање будућности" који садржи ниске садржаје олова. Међутим, Немци су и даље успели да доскоче својој традицији уз помоћ растопљеног воска или лима.
Руси пију пепео уз шампањац - живели!
Руси негују традицију испијања шампањца са пепелом за Нову годину. Да, тај веома чудни обичај људима помаже да остваре све своје жење, макар они у то верују.
Наиме, људи у новогодишњој ноћи зажеле једну жељу и у поноћ, када сат откуца последњих 12 откуцаја године која пролази, отвара се прозор у универзум који вам омогућава да затражите од виших сила да испуне једну драгу жељу.
После првог такта, време је, не можете губити ни секунду. Жеља треба да буде кратка и добро формулисана. Морате то записати на малом комаду папира, запалити га, бацити пепео у свој шампањац и попити све пре него што сат откуца последњи откуцај. Ако сте успели, жеља ће вам се испунити негде у Новој години.
Турци одврћу славине и просипају со по прагу
Турци имају заједнички обичај у којем воле да када сат откуца 12 оду до свог кућног прага и проспу мало соли, кажу да се то ваља за срећу. Али то није једино што раде, јер такође неки воле да "разбију" нар испред своје куће за дочек. Верује се да и ако поклоните некоме нар или неки други симболичан предмет, ви тој особи желите срећу.
Поред великог одбројавања до краја године, када сат откуца поноћ, у Турској постоји и обичај да се отвори катанац или да се одвне славина, што симболизује отварање према богатству и срећи у предстојећој години.
Колумбијци стављају кромпире испод кревета
Колумбијски ритуал са три кромпирима је оно што они веома практикују у новогодишњој ноћи. Наиме, то је њима тест који предвиђа колико ће следећа година бити успешна.
Последње ноћи у години, Колумбијци стављају три кромпира – један огуљен, један неољуштен и један напола огуљен – под свој кревет. У поноћ изваде први кромпир који дотакну. Огуљен значи да ће имати финансијских проблема, неољуштен указује на годину среће, а напола ољуштено...па, негде између.
Ирци бирају "положајнике и терају зле духове"
Ирске традиције дочека Нове године су прожете историјом, које сежу до старих Келта. Нова година је била време мистичног значаја. Келти су веровали да је прелазак из једне године у другу мост ка свету духова и вила, чинећи га тренутком за поштовање и страх. Ова веровања и даље утичу на модерну ирску Нову годину.
Код нас православаца, постоји обичај са Положајницима-људима или децом који нам први улазе у кућу на Божић. Међутим, код Ираца се то примењује за Нову годину!
Наиме, верује се да прва особа која вам уђе у кућу после поноћи одређује богатство домаћинства за наредну годину. У идеалном случају, то би требало да буде висока, тамнокоса особа. Мушкарац који носи дарове попут хлеба, соли или угља, симболизујући богатсво, укус и топлину.
У ритуалу који је имао за циљ да отера зле духове и лошу срећу, ирске породице би традиционално ударале хлебом о зидове својих домова. Ова пракса је такође позивала добро расположење и богатство.
Чеси секу јабуку и надају се здрављу
Чеси радије предвиђају своју будућност у новогодишњој ноћи уз помоћ јабуке. Ноћ пре почетка нове године, плод се пресече на пола, а каже се да облик језгра јабуке одређује судбину свих који га окружују. Ако језгро јабуке личи на звезду, онда ће се сви ускоро поново срести у срећи и здрављу — али ако личи на крст, онда би неко на новогодишњој забави требало да очекује да се разболи.
Грци каче венац од белог лука на врата
Не, ова традиција дочека Нове године нема везе са вампирима. Уместо тога, Грци верују да је лук симбол поновног рођења, па каче љуто поврће на своја врата како би подстакли раст током целе нове године. Грчка култура дуго је повезивала ову храну са развојем, јер све што мирисни лук наизглед жели јесте да засади своје корене и настави да расте.
У древној грчкој митологији, нар симболизује плодност, живот и обиље, па је воће постало повезано са срећом у модерној Грчкој. Непосредно после поноћи у новогодишњој ноћи, уобичајено је да Грци разбију нар о врата своје куће — а каже се да је број зрна нара који се на крају разбацају у директној корелацији са количином среће која ће доћи.
Бразилци за Нову годину прескачу седам таласа и бацају цвеће у воду
Ако сте случајно у Бразилу за новогодишњу ноћ, немојте се изненадити ако је океан пун белог цвећа и свећа. У тој јужноамеричкој земљи уобичајено је да грађани изађу на обалу у новогодишњој ноћи како би дали понуде Јемоји, главном воденом божанству за које се каже да контролише мора, како би извукли њене благослове за наредну годину.
И није само бело цвеће које можете видети поред обала. Такође је традиција да се Бразилци облаче у бело и зароне у океан нешто после поноћи. Када уђу у воду, слављеници ће прескочити седам таласа док ће у новој години остварити седам жеља.
(Блиц)