У емисији "Today" прошлог месеца поделио је савете како да се пробудите потпуно одморни, што може да буде изазов током јесењих промена сезоне. "Имамо мање светла и ниже температуре, а обоје може да помогне при спавању, али мало отежава буђење ујутро", рекао је Брејс. Детаљно је описао неколико ствари које могу да помогну људима да боље спавају и пробуде се одморни чак и у најхладнијим и најмрачнијим јесењим и зимским данима, а препоручио је једну технику.

"Правило 3-2-1" упућује људе да престану да пију алкохол три сата пре спавања, престану да једу два сата пре спавања и престану да пију било коју врсту течности сат времена пре спавања. Да ли је ово стварно добар начин за бољи сан? "То су заправо само здраве смернице. Мислим да већина нас тражи квалитетнији сан. То је најчешћи захтев који чујем у нашој клиници за спавање, а ово је начин да вам помогнемо да то постигнете", рекао је др Тимоти Јанг, специјалист за медицину спавања, пише Хафингон Пост.

Следити тачно ову формулу вероватно није потребно да бисте боље спавали.

Фото: Shutterstock

 

- Увек сам неодлучна у погледу оваквих порука јер нису нужно утемељене на доказима. Није да ово није користан савет, али не постоје студије које би сугерисале да су то бројеви којих се треба придржавати", рекла је Џенифер Голдсмид, доцентица психијатрије. Придржавање овог правила вероватно неће ометати ваш ноћни одмор, али такође ни њихово пропуштање вероватно неће наштетити вашем одмору, барем у већини случајева.

Ако обично пијете алкохол, добро је рећи не пиву или чаши вина ако имате три или мање сати до спавања.

- Алкохол нас чини поспанима. Али то заправо резултира краћим укупним временом спавања и мање РЕМ фазе, што је сан из снова који већина људи сматра освежавајућим - објаснио је Јанг. Штавише, употреба алкохола повезана је с апнејом за време спавања. "Чак и ако иначе немате апнеју за време спавања, можете доживети нека од тих узбуђења од алкохола - рекао је Јанг.

Фото: Профимедиа

 

Алкохол опушта ваше мишиће, укључујући оне на задњој страни грла који могу допринети апнеји за време спавања, објаснио је. Људи који имају нелечену апнеју за време спавања имају мању вероватноћу да ће добити дубок, миран сан због хркања и проблема са дисањем повезаних са тим стањем. Иако је Брејс рекао да је корисно престати пити течност један сат пре спавања, стручњаци се баш и не слажу с њим. 

- Ако сте жедни, у реду је да пијете течности. Не бих никога одвраћао од пијења воде у било којем тренутку. Већини људи устајање ради одласка у тоалет није превише тешко. А ако вам тело говори да сте жедни, у реду је узети течност у било ком тренутку - рекао је Јанг. Голдсмид је рекла да би само саветовала пацијентима да ограниче унос безалкохолних течности пре спавања ако се ноћу често буде због мокрења, што је стање познато као ноктурија.

Према Јангу, већина људи не спава добро када оду у кревет пуног желуца. Дакле, рећи не касноноћном међуоброку може да буде делотворан начин за бољи сан. Уместо препорученог рока од два сата, Голдсмид је саветовала ограничавање уноса хране на три сата пре спавања. "Међутим, неким појединцима предлажем лагани међуоброк са угљеним хидратима да би спречили ноћну глад ако је то чест проблем", рекла је.

БОНУС ВИДЕО: