Australijanac DŽejms Harison (88) preminuo je u snu u staračkom domu u Novom Južnom Velsu 17. februara, prenosi BBC objavu porodice čoveka čija je krv spasila 2,4 miliona beba.
Navodi se da su ga u Australiji zvali čovekom sa zlatnom rukom jer je njegova krv sadržala retko antitelo Anti-D, koje se koristi za proizvodnju leka koji pomaže trudnicama čija bi krv mogla napasti njihovo nerođeno dete.
Iz australijskog Crvenog krsta, koji mu je odao počast, rekli su da je odlučio da postane davalac nakon što je kao 14-godišnjak dobio transfuziju tokom velike operacije grudnog koša.
Krvnu plazmu počeo je da daje s 18 godina i nastavio svake dve nedelje sve do 81. godine.
Godine 2005. oborio je svetski rekord u količini darovane krvne plazme, a taj rekord držao je sve do 2022., kada ga je prestigao jedan muškarac iz SAD.
Pročitajte još

Foto: Jutjub printskrin/KHONNewsHawaii
NJegova ćerka Trejsi Meloušip rekla je da je njen otac bio jako ponosan što je spasio toliko života, bez ikakvog troška ili boli.
- Uvek je govorio da to ne boli, a život koji spasiš možda bude baš tvoj sopstveni - rekla je ona.
Meloušip i dvoje Harisonovih unuka takođe su primili Anti-D imunizaciju.
- Radovalo ga je kad bi čuo priče o porodicama poput naše, koje postoje zahvaljujući njegovoj dobroti - rekla je.
Od njegove plazme proizvodio se anti-D imunoglobulin koji se daje Rh negativnim majkama po rođenju Rh-pozitivnog deteta, čime se sprečava razvoj Rh antitela.
Majke i deca ponekad nemaju kompatibilna obeležja krvi, kao što je slučaj kad su deca Rh-pozitivna, a majka Rh-negativna.
Nakon rođenja Rh-pozitivnog deteta, Rh-negativna majka dobija injekciju anti-D imunoglobulina kako bi se sprečilo stvaranje antitela koja bi napala crvena krvna zrnca Rh-pozitivne dece u budućim trudnoćama.
Pre nego što su sredinom 60-ih godina 20. veka razvijene Anti-D terapije, svaka druga beba kojoj bi dijagnostikovali HDFN nije preživela.
Nije jasno zašto je Harisonova krv imala toliko Anti-D antitela, ali neki izveštaji govore da bi to moglo imati veze s velikom transfuzijom koju je primio kao 14-godišnjak.

Foto: Australian Red Cross Lifeblood
U Australiji danas ima manje od 200 davalaca Anti-D antitela, ali zahvaljujući njima svake godine pomoć dobije oko 45.000 majki i njihovih beba, navodi Služba za davenje krvi australijskog Crvenog krsta, poznata i kao "Lajfblad".
Ona sarađuje s australijskim Institutom za medicinska istraživanja Volter i Eliza Hol na razvoju Anti-D antitela u laboratoriji.
Pokušavaju da repliciraju krvne i imunološke stanice iz Harisonove i krvi drugih davalaca kako bi jednog dana mogli proizvoditi lek u laboratoriju.
Naučnici koji rade na projektu nadaju se da bi takav laboratorijski proizveden Anti-D mogao pomoći trudnicama širom sveta.
- Razvoj nove terapije oduvek nam je bio nešto poput svetog grala - rekao je Dejvid Irving, šef istraživanja u "Lajfbladu".
Dodao je i kako je teško pronaći ljude koji redovno daju krv i pritom proizvode dovoljno kvalitetnih antitela u velikim količinama.