Ova heroina iz Drugog svetskog rata bila je ključna figura u razbijanju šifri koje su pomogle saveznicima da pobede Osovinske sile.

Dr Teresa Dunlop, istoričarka, napisala je na društvenim mrežama da je Beti bila „jedna od najznačajnijih žena koje je ikada upoznala“, dodajući da je imala privilegiju držati je za ruku do njenog poslednjeg trenutka.

Beti je rođena 13. maja 1923. godine u Engleskoj, a njeni roditelji su joj dali temelj obrazovanja, učivši je engleskom i nemačkom jeziku. Tokom svojih tinejdžerskih godina, Beti je boravila u Nemačkoj tokom tri meseca, što će se kasnije pokazati ključnim za njenu karijeru u Blečli Parku. 

Po završetku školovanja, 1941. godine, odlučila je da napusti koledž i pridruži se borbi protiv nacista, prijavivši se u ženski ekvivalent britanske kopnene vojske, Pomoćnu teritorijalnu službu.

Foto: Profimedia

 

- Nekoliko nas je odlučilo da služi svojoj zemlji i doprinese većem ratnom naporu od pečenja kiflica i kobasica - prisetila se Beti svojevremeno u intervjuu za britanski Telegraf. Iako se prijavila u ženski ekvivalent britanske vojske, osnovna obuka je bila kulturni šok.

- Imali smo uglavnom instruktorke, ali se sećam da me je jedan instruktor udario po zadnjici. Rekla sam mu: "Kako se usuđuješ?". I to je bio kraj tog ponašanja – pričala je Beti.

Posao u Blečli Parku

Po završetku obuke, prošla je test iz nemačkog jezika i odmah je poslana na Blečli Park, britansko štabno sedište za kriptografiju smešteno nedaleko od Londona, gde je radila na razbijanju šifri koje su koristile sile Osovine. 

Rad u Blečli Parku bio je ekstremno tajnovit, a Beti nije smela da otkriva detalje svog posla jer je bila vezana strogim britanskim Zakonom o službenim tajnama, što znači da nije mogla da priča o svom poslu članovima porodice, prijateljima, pa čak ni ljudima sa kojima je radila. Nivo tajnosti je bio takav da je samo nejasno znala kako se njena uloga uklapa u širi plan prikupljanja obaveštajnih podataka. Ništa što je videla nije mogla da poveže sa konkretnim događajima tokom rata. Tek mnogo kasnije, shvatila je svoju ulogu u široj slici, a njena funkcija je bila ključna za razumevanje dešavanja na frontovima.

Foto: Shutterstock/Ilustracija

 

Razbijanje "Enigme" i doprinos pobedi

Blečli Park je postao poznat zbog toga što su Alan Tjuring i njegov tim uspeli da razbiju nemački šifrovani sistem "Enigma", što je presudno ubrzalo kraj rata.

Stručnjaci veruju da je Tjuring, kao i brojni drugi razbijači šifri u Blečli parku, možda skratio rat za čak dve godine.

 

 

- Ne sećam se da sam lično upoznala Alana Tjuringa, koji je slavno razbio šifru Enigme, ali ga se sećam kao siromaha koji je imao astmu i vozio se biciklom na posao sa gas maskom - priseća se u intervjuu Beti Veb.

- Nikada nisam shvatila do kraja koliko je moj rad bio bitan, sve dok nisam čula priče o njegovoj važnosti - rekla je Beti.

Foto: Profimedia

 

Posle rata radila u Pentagonu

Nakon završetka rata, Beti je poslata da radi u Pentagon, gde je pomagala u prepisivanju dekodiranih japanskih poruka, ali nije imala predstavu o planovima Amerike da završi Drugi svetski rat bacanjem atomskih bombi na Japan, otkrila je ona govoreći za Bi-Bi-Si 2020. godine.

Po povratku u Englesku, Beti je imala problema sa pronalaženjem posla, jer je bila u obavezi da čuva tajnu o svom angažmanu. 

Srećom, jedan od ljudi koji su je intervjuisali za posao bio je direktor čuvene gimnazije Ladlou, kolega iz Blečli parka, gde je dobila posao sekretarice. 

 - Dao mi je posao sekretarice bez pitanja. Ali nikada nismo spomenuli Blečli park - govorila je Beti Veb.

Kasnije je počela da radi u Teritorijalnoj vojsci gde je upoznala svog budućeg supruga, bivšeg oficira Alfreda Veba za koga se udala 1970.

Za nju se saznalo tek početkom devedesetih

Sredinom 1970-ih sa nekih dokumenata u Blečli parku skinuta je tajnost, ali Beti nije govorila o svom iskustvu sve do 1990-ih kada je pozvana da održi govore.

- Odjednom sam shvatila da sam slobodna i da više ne moram da brinem. Ali nikada nisam mogla da kažem roditeljima, jer su umrli pre 1975. godine, a moj muž nije bio posebno zainteresovan - rekla je Beti Veb koja je postala svojevrsni ambasador Blečli parka i održala više od 200 pozvanih govora tokom trideset godina, a svoja sećanja objavila u knjizi „Nema više tajni“.

Beti Veb je pre 10 godina dobila vitešku titulu Ordena Britanske imperije, a 2021. najviše francusko odlikovanje, Legiju časti, za doprinos oslobođenju Francuske.

Pre dve godine bila je jedan od gostiju na krunisanju kralja Karla III u Vestminsterskoj opatiji.

Foto: Jutjub printskrin/Mark 1333

 

Svoj 100. rođendan proslavila je u Blečli Parku, gde je organizovan specijalan događaj, a pred kraj života bila je pozvana na krunidbu kralja Čarls III.

BONUS VIDEO: