Predsednik Rusije Vladimir Putin, koji je danas zajedno sa predsednikom Belorusije preko video-linka pratio zajedničke vojne vežbe nuklearnih snaga Rusije i Belorusije u Osipovičkom okrugu na istoku Belorusije, naglasio je da upotreba takvog oružja može da bude isključivo krajnja i izuzetna mera za obezbeđivanje nacionalne bezbednosti dve države.

- Istovremeno, uzimajući u obzir rast tenzija u svetu, pojavu novih pretnji i rizika, naša nuklearna trijada mora i dalje da ostane pouzdan garant suvereniteta Savezne države Rusije i Belorusije, kao i da obezbedi rešavanje zadataka strateškog odvraćanja, održavanja nuklearnog pariteta i ravnoteže snaga na globalnom nivou - poručio je Putin, prenosi Sputnjik.

Foto: Alexander Shcherbak/Zuma Press/Profimedia, Depositphotos/aleksis15

 

 

Prema njegovim rečima, tokom zajedničke vežbe biće uvežbavan širok spektar zadataka, pre svega delovanje zvaničnika u upravljanju i koordinaciji prilikom upotrebe nuklearnog oružja, uključujući i ono koje je razmešteno na teritoriji Belorusije.

Takođe je planirano izvođenje praktičnih lansiranja balističkih i krstarećih raketa.

Lukašenko je, sa svoje strane, poručio da Rusija i Belorusija nikome ne prete, ali da su spremne da na svaki način brane zajedničku državu od Bresta do Vladivostoka.

Foto: Alexander Kazakov/Sputnik/Profimedia

 

 

- Nikome ne pretimo. Ni u kom slučaju. Ali, ne daj Bože… Nećemo se ustručavati - poručio je beloruski lider.

Kako je istakao, vojska Belorusije i Rusije kvartalno održavaju zajedničke vežbe nuklearnih snaga.

Lukašenko je u okrugu Osipoviči obišao i tehnički park raketne brigade, posetio komandno mesto i prikazan mu je lanser "Iskander-M", kao i simulacija nuklearnog raketnog udara. 

Svi postupci su izvedeni kao u realnim borbenim uslovima, osim samog lansiranja rakete, koje nije izvršeno, navodi agencija.

Nuklearne vežbe počele su 18. maja, a tokom manevara, pripadnici nuklearnih snaga Rusije uvežbavali su i zajedničku obuku i upotrebu nuklearnog oružja koje je raspoređeno u Belorusiji.

U vežbama učestvuju raketne snage strateške namene, Severna i Tihookeanska flota, komanda dalekometne avijacije i deo snaga Lenjingradskog i Centralnog vojnog okruga.

(Tanjug)

BONUS VIDEO: