Problemi u najjačoj evropskoj ekonomiji ne posustaju. Iz meseca u mesec ekonomska statistika obara rekorde. Ponovo se oglasila i tamošnja centralna banka i poruka je u najkraćem da će inflacija nastaviti da raste i da će biti najgore u poslednjih 40 godina. Ako na to dodamo da u Nemačkoj raste i javni dug, ali i da nestašice nisu retkost cela priča je još jasnija.

Inflacija će u Nemačkoj ove godine premašiti sedam posto zbog naglog rasta cena energije i hrane i poremećaja u lancima nabavke, a i u 2023. bit će dvostruko veća nego što se dosada očekivalo, izvestila je u petak centralna banka.

Konkretnije, inflacija će u Nemačkoj ove godine iznositi 7,1 posto, a ne 3,6 posto kao što je prognozirano u decembru.

- Inflacija će ove godine biti još jača no što je bila početkom 1980-ih - rekao je predsednik Bundesbanke Joachim Nagel.

Foto: Alexander F. Yuan/AP

 

Snažan cenovni pritisak dolazi iz naglog rasta cena energije i hrane.

- Cenovni pritisci čak su i pojačani u poslednje vreme, što nije u potpunosti iskazano u aktualnim projekcijama. Ako prognoze izvodimo iz tog trenda, prosečna godišnja stopa inflacije u 2022. mogla bi biti znatno iznad sedam posto - upozorio je Nagel.

Bundestbanka ne krije i da privreda usporava. Napominju da će ove godine porasti dvostruko slabije nego što su očekivali. Snizili su i prognozu za 2023 godinu sa 3,2 na 2,4 odsto.

Problematičan i javni dug

Nemačka se suočava i sa rekordnim dugom od 2,38 biliona evra, koji ove godine nastavlja da raste.

Građani strahuju i od nestašica jer je ta zemlja jedan od najvećih izvoznika prehramebnih proizvoda u Nemačku.

"Fajnenšel tajms" naveo je nedavno podatke Udruženja industrije za preradu uljarica u Nemačkoj da se skoro 90 odsto lanenog semena prerađenog u EU uvozi.

Samim tim sa zagušenjem u snabdevanju, nemački trgovci bili su primorani da smanje prodaju jestivog ulja, u pokušaju da spreče još jednu rundu gomilanja zaliha, tako što su ograničili prodaju na jednu do dve flaše.

Foto: Profimedia

 

 

"Slon je u staklarskoj radnji"

Rastuće cene energenata, nedostatak radne snage i poremećaji u lancu snabdevanja koji su pogoršani sankcijama prema Rusiji, pokrenuli su talas inflacije koji će se teško zaustaviti, ocenjuje Kristijan Nolting, direktor za investicije u Dojče banci.

Ističući da je inflacija u Sjedinjenim Državama i evrozoni dostigla višedeceijske rekordne nivoe, Nolting je u belešci za klijente napisao:

- Slon je u staklarskoj radnji - njegovo zaustavljanje sada bi moglo da bude teško - aludirajući na devastirajuće posledice inflacije, preneo je Rojters.

(Blic)

BONUS VIDEO

 

 

 

Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".

Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".