Tada ju trenutku afekta izgovaramo reči koje nismo mislili i ne mogu doneti rešenja problema. Toga su svesni i partneri. 

Svako u životu je bar jednom doživeo takvu vrstu neprijatnosti, piše Huffington Post.

Ipak, dr DŽefri Bernštajn misli da jedna rečenica nije poželjna za izgovaranje u vezi: 

Psiholog je za Psychology Today detaljnije pojasnio svoju teoriju.

– Fraza "nije me briga" umanjuje važnost osećanja kod druge osobe i implicira da su njeni problemi ili emocije nevažni. Ako na taj način prekidate razgovor, vaš partner može da doživi osećaj niže vrednosti. Ali, ako to osvestite i usvojite bolje navike u komunikaciji, možete da izbegnete upadanje u ovaj štetni obrazac – objašnjava Bernštajn.

Foto: Shutterstock

 

Psiholog preporučuje da sa partneromm treba razgovarati otvoreno, ali da ne treba izgovarati pomenutu rečenicu kako bi se sprečio jaz. 

Ako zastanemo na trenutak i razmislimo pažljivo šta ćemo reći, to sprečava da povredimo partnera: 

Govoreći za Psych Central, Brajan Vind, klinički psiholog i pomoćni profesor na Univerzitetu Vanderbilt iz Murfrizboroa u Tenesiju, potvrđuje Bernštajnovu teoriju.

– Zapitajte se kako zapravo želite da oblikujete ono što planirate da kažete. To usporava tempo, pomaže vam da se smirite i povećava verovatnoću da ćete biti saslušani – kaže Vind.

Velike su šanse da vas zapravo jeste briga za vašu vezu, stoga je ključno izbeći izgovaranje suprotnog – "nije me briga".

(Blic žena) 

BONUS VIDEO: