Tenzije su pojačane nakon što je odlazeći predsednik Sjedinjenih Država DŽo Bajden dao dozvolu Ukrajini da koristi rakete dugog dometa za napade na Rusiju, nakon čega je Putin potpisao ukaz kojim nuklearno oružje ostaje poslednja linija odbrane.

Moskva je nakon toga potvrdila i da je Ukrajina koristila američko oružje za napad na region Brjanska. Putin je u septembru rekao da, ukoliko zapadne zemlje dozvole Ukrajini da udari dublje u Rusiju raketama dugog dometa, "to će značiti da su NATO zemlje - SAD i evropske zemlje u ratu sa Rusijom".

Foto: Shutterstock/murathakanart

 

Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus rekao je da Rusija ne predstavlja samo vojnu već i hibridnu pretnju, i da Evropa treba da zauzme širok pristup odbrani. Nemačko ministarstvo spoljnih poslova je takođe obećalo da Putin neće "zaplašiti" zemlju nakon što je otkriveno da će Nemačka postati poligon NATO-a ako sukob dalje eskalira.

U dokumentu na 1.000 strana, pod nazivom "Operejšnplan Dojčland", Nemačka će biti domaćin stotinama hiljada vojnika iz zemalja NATO-a, navodi se. Ona će služiti kao logističko čvorište za slanje vojne opreme, hrane i lekova na front.

Foto: Profimedia

 

Vojska u Nemačkoj je takođe obavestila civile i firme kako da zaštite infrastrukturu i budu spremni da brane zemlju ako bude pod napadom, bilo da je u pitanju sabotaža, napad dronova ili špijunske operacije.

Trebalo bi uspostaviti krizne planove sa ljudima koji bi dobili odgovornost za ono što treba da urade u hitnim slučajevima, dok treba praviti zalihe dizela. Planovi Nemačke prate korake koje su već preduzele skandinavske zemlje.

Finska je podsetila svoje građane na njihovu "nacionalnu odbrambenu obavezu" i nedavno je pokrenula novi informativni veb-sajt, dok je Švedska izložila detaljan vodič o tome kako da traže sklonište i šta da rade u slučaju nuklearnog napada.

NJihovi priručnici sa uputstvima prate slične savete koje su izdali njihovi baltički susedi, Norveška i Danska, koje su postavile liste za hranu i lekove koje građani treba da imaju.

Foto: Tanjug/AP

 

Nemački ministar odbrane Pistorijus rekao je u utorak da zvaničnici moraju da pretpostave da je oštećenje na dva kabla za prenos podataka ispod Baltičkog mora, od kojih jedan završava u Nemačkoj, prouzrokovano sabotažom - iako je rekao da za sada nemaju dokaza.

Da podsetimo, aktuelni američki predsednik DŽo Bajden dao je u međuvremenu još jedno "zeleno svetlo" za Ukrajinu i odobrio da im se pošalju protivpešadijske mine. Ovo bi trebalo da pomogne da se uspori rusko napredovanje na istoku zemlje.

Foto: Profimedia

 

Sjedinjene Države očekuju da Ukrajina koristi mine na svojoj teritoriji, iako se obavezala da ih neće koristiti u područjima naseljenim civilima, rekao je zvaničnik za Rojters.

Pored toga, pet izvora upoznatih sa situacijom u Kremlju tvrdi za Rojters da je Putin spreman da razgovara o prekidu vatre u Ukrajini sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom, ali isključuje bilo kakve veće teritorijalne ustupke i insistira na tome da Kijev odustane od ambicija da se pridruži NATO.

BONUS VIDEO: