Јаунар је донео највећи број заражених од коронавируса у Србији од почетка епидемије. Последњих дана и број оболелих у болницама, на респиратору, али и преминулих упозоравајуће расте.

Очекујемо да ће се у наредних десетак дана достићи највећи интензитет појаве ковида 19, али не можемо са сигурношћу то тврдити - истакла је Јовановићева

Разговор Ане Стаменковић са Верицом Јовановић

Гостујући у Дневнику РТС-а, др Верица Јовановић истакла је да се епидмиолошка ситуаиција може проценити према броју посета ковид амбулантама, као и према броју хоспитализованих пацијената.

- Када имамо велики број инфицираних у једном моменту, што се дешава током ових недеља, можемо очекивати већи број особа које имају потребу за болничким лечењем - рекла је Јовановићева.

Према њеним речима, у овом тренутку повећан је број пријема, одређени број пацијената се током дана отпусти, сама хоспитализација краће траје, особе које захтевају болничко лечење остају не мање од седам дана у болници.

Фото: И.Маринковић

 

 

Велики број пацијената је на полуинтензивној нези и захтева кисеоничку потпору.

- Респираторни симптоми и последице које настају инфекцијом коју изазива коронавирус доводе до компликација, најчешће су то особе које имају хронична обољења, треба водити рачуна о коришћењу превентивних мера, избегавати масовна окупљања - рекла је она.

- Истовремено апелујем на вакцинацију која ће дати могућност да се заштитимо од компликација тешких форми болести - истакла је др Јовановић.

- Близу смо највишег броја инфицираних у једном моменту, то се процењује путем стопа, у односу на 100.000 становника, очекујемо да ће се у наредних десетак дана достићи највећи интензитет појаве ковида 19. Не можемо са сигурношћу то тврдити - каже она.

Додаје да пуно тога зависи од нас и нашег поступања. - Апелујем на све особе које имају симптоме или да се јаве лекару или да остану у кући и исконтролишу своје кретање да не би преносили овај сој вируса - рекла је др Јовановић.

Најугорженија структура становништва

- У сезони смо респираторних вируса, можемо очекивати неке друге вирусе који ће се паралелно појављивати, највеће очекивање се може идентификовати у односу на коронавирус. Ако се јави повишена температира, прво на шта треба помислити је да се ради о ковиду 19 - подвлачи Јовановићева.

Најугроженије су особе које болују од хроничних болести, каже она.

- У старијој популацији можемо очекивати веће компликације, имамо и већи број особа које су на респираторима, на болничком лечењу, код оних особа које имају хроничне болести, астму, шећерну болест – ако дође до инфекције могу се очекивати последице - истакла је др Јовановић.

О четвртој дози вакцине

Све особе које до сада нису примиле бустер дозу, а прошао је период који је стручни комитет најавио као неопходан за процес вакцинације, три месеца од примовакцинације, треба то да учине, каже она.

Фото: Архива

 

 

Вакцинација спречава појаву компликација и смртне исходе, поптуно је другачији однос када су у питању очекивања компликованих форми ако је особа вакцинисана.

Навионални комитет за имунизацију у овом тренутку није донео одлуку о примању четврте дозу, али се препоручује особама са хроничним обољењима.

Особе које имају хроничне болести ако су примиле трећу дозу могу примити четврту дозу 28 дана после треће, каже Јовановићева.

Обавезна имунизација

Према њеним речима, имунизација је неопходна, а обавезност ће бити разматрана и прате се препоруке стручних тела.

Око 3.240.000 особа је вакцинисано, а 31,17 посто је примило бустер дозу.

- Апелујем на младе, на радно активно становништво да приме трећу дозу, и да са милион и 800.000 примљених трећих доза идемо ка достизању већег обухвата који ће нам омогућити да спречимо компликације, то можемо заједничким снагама - закључила је Јовановићева.

(РТС)