Оперативна група Морнарице Народноослободилачке војске, коју су чинили крстарица са вођеним пројектилима, разарач са вођеним пројектилима, пловило опште обавештајне службе и помоћно пловило, водила је војне и надзорне операције у Беринговом мору и северном Тихом океану.
Кинески бродови су ушли у искључиву економску зону САД, али су остали у међународним водама. Бродови су били у зони од 29. августа до 1. септембра, рекао је у понедељак увече званичник обалске страже за "Бизнис инсајдер".
Најближе америчкој територији били су кад су пловили у кругу од 30 километара од једног од Алеутских острва. (Територијалне воде се простиру око 20 километара од обале, а искључива економска зона се протеже на око 370 километара.)
Четири кинеска ратна брода били су надгледани од стране америчких резача обалске страже "Бертхолф" и "Кимбал" и видљиви су на сликама обалске страже. Посада „Бертхолфа“ успоставила је радио везу са кинеским бродовима, а служба је рекла да су све интеракције биле у складу са међународним стандардима.
- Сигурност у Беринговом мору и на Арктику је питање националне безбедности - рекао је у саопштењу командант пацифичког подручја обалске страже вицеадмирал Мајкл Мекалистер додајући да је „америчка обалска стража стално присутна у овом важном региону ради заштите америчких интереса и економског просперитета САД“.
Прочитајте још
У извештају објављеном у понедељак, кинески државни таблоид "Глобал тајмс" цитирао је кинеске аналитичаре који кажу да се та активност може посматрати као - противмера против америчких војних провокација на прагу Кине у име слободе пловидбе.
Прошле недеље је амерички носач авиона "Карл Вилсон" са ловцима Ф-35Ц упловио у Јужнокинеско море. Разарач "Бенфолд" пловио је код спорних територија на које Кина полаже право, преноси "Бизнис инсајдер".