За обележавање крсне славе за 20 гостију српским породицама је потребно бар 50.000 динара или око 430 евра, док је посна трпеза још скпља. Међутим, српски домаћин не штеди нити жали пара да угости породицу и пријатеља.
Мрсна трпеза
За припрему мрсне славе највећи издатак је, традиционално - месо. Уколико се одлучите за прасетину, килограм печења кошта око 1700 динара, док је јагњеће печење скупље и кошта око 2500 динара.
Друга ставка су сарме или пуњене паприке, те је битно нагласити да је овде и количина битна. За око 40 сарми је потребно око два килограма меса, јунећег и прасећег, те укупан износ, заједно са купусом или паприкама кошта више од 4000 динара.
Посна трпеза
Они који припремају посну трпезу, за 20 гостију морају да купе и више од 15 килограма свеже рибе. У свежу рибу су укључени шаран, ослић, сом, пастрмка. За филете ослића је потребно око 950 динара за килограм, а за шницле шарана треба дати 1200 динара, док је килограм пастрмке у рибарницама 650 динара.
Међутим, због велике потражње у овом периоду, потребно је да се наручи риба раније. Тако они који славе Ђурђиц, који је 16. новембра, треба рибу да наруче бар три недеље раније.
Прочитајте још
Цена меса и рибе
Председник Националне организације потрошача Србије Горан Поповић каже да је увек посна слава била скупља због цене рибе. Ове године то није случај.
- Дошли смо до тога да су се цене меса и рибе готово изједначиле, па је мала разлика између мрсне и посне славе - каже Паповић.
Зато он саветује да се славе спремају полако и да се не претерује са специјалитетима.
- Прво и основно правило јесте куповина производа на акцијама. Јесте напорно, али морате пратити каталоге и мењати радње како бисте прошли што јефтиније. Наши људи воле да славу спреме гала и да је славе по неколико дана. Зато је мој савет и да не претерате јер нико гладан неће остати. Уштеда је и када храну од славе не баците. Зато будите умерени и економични - каже Паповић.
Шта је потребно за славу?
Из Српске православне цркве подсећају да "славу чине свећа која гори, тамјан, жито, колач и чаша вина".
- Овај празник је у славу Бога, а у част свеца. Слави се и моли за здравље и спасење домаћина и свих гостију који дођу. Иће и пиће је само прилог празновању, то не би требало да буде суштина - објашњавају у СПЦ.
УНЕСКО
Крсна слава код Срба је јединствен обичај у свету и прво је културно добро из Србије. На УНЕСКО листи нематеријалног наслеђа се налази од 2014. године.
Славе осим Срба празнују данашњи Македонци и Црногорци, али се среће и код католика на Јадранском приморју , али чак и муслимана. По мишљењу руског етнолога Јастребова, то је заоставштина православног ритуала код конвертованих.
Ово је јединствена форма породичне традиције код Срба и присутна је још из периода пре христијанизације када је била везана за култ предака породице.
Цене за мрсну славу
УКУПНО: 50.164
Цене за посну славу
УКУПНО: 52.590 РСД
Цене пића
УКУПНО: 10.790 РСД
Посне и мрсне славе
- ПОСНЕ:
- Свети Георгије (Ђурђиц) - 16. новембар
- Ваведење Пресвете Богородице - 4, децембар
- Свети Никола - 19. новембар
- Свети Јован - 20. јануар
- Свети Василије - 14. јануар
- МРСНО:
- Света Петка - 27. октобар
- Свети Лука - 31. октобар
- Свети Димитрије (Митровдан) - 8. новембар
- Свети Козма и Дамјан (Врачи) - 16. новембар
- Свети Архангел Михаило (Аранђеловдан) - 21. новембар
- Свети Стефан - 9. јануар
(Информер)
БОНУС ВИДЕО: КРСТ НА ЗВЕЧАНУ: Опомена да свето Косово и Метохија морају бити сачувани
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".