Резултати такође показују како су они који су престали да пуше касније и даље имали значајних предности за здравље, али је њихова стопа смртности премашила стопу смртности оних који су престали пре него што су навршили 35 година. На пример, бивши пушачи који су престали да пуше када су имали од 35 до 44 године имали су 21 посто већу стопу смртности у поређењу са особама које никад нису пушиле.

Особе које су престале да пуше нешто касније, односно од 45. па све до 54. године, имале су чак 47 посто већу стопу смртности. Аутори поменуте студије објашњавају како је пушење повезано са најмање двоструко већом стопом смртности, без обзира на то о којем се узроку смрти радило.

Фото: Профимедиа

 

- Престанак пушења, посебно у млађем добу, био је повезан са значајним смањењем релативног прекомереног морталитета повезаног са наставком пушења. Ово је трећа велика студија која сугерише да би узраст од 35 година могла да буде оптимална за престанак пушења, посебно код особа које младе почну да пуше - истакнуо је професор Џон П. Прајс.

Анализа је укључивала податке више од 550 хиљада одраслих људи који су испуњавали упитнике између 1997. и 2018. године те су имали од 25 до 84 године у тренутку испуњавања анкете која се користила за праћење здравља становника САД. Ти су подаци укључивали особе које никад нису пушиле, бивше пушаче те особе које још активно пуше.

БОНУС ВИДЕО:

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".