Британска метеоролошка служба објавила је да ће глобална температура у 2023. десету годину заредом бити за најмање један степен виша у односу на просек у прединдустријском периоду (1850-1900) – овог пута процена је да ће бити између 1,08 °Ц и 1,32 °Ц (са централном проценом од 1,20 °Ц) виша, наводи Мет Office.

Степен топлије можда и не изгледа много, међутим таква промена на глобалном нивоу већ је изазвала катастрофалне климатске ефекте. Осим тога, то је просек за целу планету – неке регионе су много теже погодиле климатске промене од других.

- Ове године смо се суочили са неколико драматичних временских катастрофа које су однеле превише живота и средстава за живот и нарушиле безбедност и инфраструктуру здравља, хране, енергије и воде - рекао је генерални секретар Светске метеоролошке организације (WМО) Петери Талас, преноси Тхе Верге.

- Једна трећина Пакистана је била поплављена, са великим економским губицима и људским жртвама. Рекордни топлотни таласи забележени су у Кини, Европи, Северној и Јужној Америци. Дуготрајна суша на Рогу Африке прети катастрофом.

Фактор који ће утицати да 2023. буде значајно топлија је и то што би до априла требало да заврши Ла Ниња (Ла Ниñа), трогодишњи феномен који има ефекат хлађења планете. Др Ник Данстон из Мет Оффицеа, који је водио прогнозу глобалне температуре за 2023. годину, напоменуо је да је ефекат продужене Ла Ниње утицао на глобалну температуру у последње три године.

- Ла Ниња има привремени ефекат хлађења на глобалну просечну температуру. За следећу годину наш климатски модел указује на крај три узастопне године Ла Ниње са повратком на релативно топлије услове у деловима тропског Пацифика. Ова промена ће вероватно довести до тога да глобална температура 2023. буде топлија од 2022. - напомиње Данстон.

С таквом прогнозом, 2023. наставља серију најтоплијих година у историји, која је почела 2014. године. Тада су први пут глобалне температуре премашиле 1,0°Ц изнад прединдустријског периода.

- До сада је 2016. била најтоплија година од почетка посматрања, 1850. године. А 2016. је била година Ел Ниња у којој је глобална температура била повећана топлијим водама у деловима тропског Пацифика. Без Ел Ниња који би повећао глобалну температуру, 2023. можда неће бити рекордна година, али са повећањем глобалних емисија гасова стаклене баште које се наставља убрзано, вероватно ће бити још једна значајна година у низу - рекао је проф. Адам Сцаифе, шеф одељења за дугорочне прогнозе у Мет Оффицеу.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".