Српска православна црква сутра прославља Светог првомученика и архиђакона Стефана, заштитника лозе Немањића.

Код Срба постоји велики број народних обичаја везаних за Стевањдан. На тај дан завршава се опход код домаћина који је започео обилазак комшија и пријатеља, иде се од куће до куће и миробожа, користи обичај да се завађени поздраве и пољубе, а тиме и измире.

"Јер, ово је дан општег мирења и праштања."

Основно је да се на сутрашњи дан износи божићна слама из куће, али тихо да се не "отера Божић", и пажљиво јер је драгоцена.

Та "тишина" је потребна јер је слава св. Стефана у трећи дан најрадоснијег хришћанског празника.

Слама се, због веровања у њену плодотворну моћ, прво пажљиво помете и сакупи, а потом оставља у шталу, воћњак или међу пчеле, да појача род или напредак.

У Војводини је традиција да сламу износе жене, тихо, да се не би чуло како одлази Божић. Оне метлу којом је божићна слама пометена, не користе током године, већ ради здравља чувају.

Славски колач за Стевањдан меси се дан пре славе, и украшава се фигурицама птица, жита, грожђа, буренцима, књигом итд.

Износи се на већ обогаћен сто са сувим воћем, орасима, медом, јабукама и наранџама а затим посвећује и сече или ломи, већ прам локалним обичајима).

За ову славу, шаљиво кажу да је држе шкртице, јер сити гости после Божићног славља, тешко да могу много да поједу и попију.

Ипак, за ову као и за све славе слављене на тлу Србије најважније је да домаћин на сто изнесе славски колач, да на трпези уз иконицу свеца – Светог Стефана, гори славска свећа и да у домаћинову кућу дођу његови најближи - родбина, кумови, блиски пријатељи. Без њих, ништа од наведеног нема смисла.

У шумадијским селима се на Стевањдан "полазе шљиве". Домаћин са секиром одлази у воћњак да "посече неродно". Узмахне секиром, али неко ко је с њим га одврати од сече говорећи да не сече јер "родиће ове године". Затим се стави благородна слама у ракље сваког стабла које је "подбацило".

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".