Очи: Проверите јасноц́у очију рибе. Свежа риба треба да има јасне, сјајне и избуљене очи које нису замуц́ене.
Мирис: Свежа риба треба да има свеж мирис и благу сланост. Избегавајте рибу са јаким мирисом, што може указивати на старење или кварење.
Крљушт: Ваге треба да буду сјајне, никада тамне или мутне. Недостатак сјаја може указивати на дуготрајно стајање или неправилно складиштење.
Чврстина меса: Додирните рибу - свежа риба треба да буде чврста. Ако је месо кашасто или оставља удубљење, то може указивати на старост.
Боја: Ако купујете целу рибу, прегледајте шкрге. Требало би да буду светлоцрвене или розе, а не смеђе или љигаве.
Погледајте целе филете: Када купујете филете, тражите целе комаде без размака или трагова раздвајања.
Температура: Уверите се да се риба чува на одговарајуц́ој температури. Витрина треба да буде хладна, а риба треба да буде прекривена ледом да би се одржала свежина.
Чување куване рибе: Ако не планирате да одмах конзумирате рибу, чувајте је у херметички затвореној посуди и конзумирајте је у року од три дана након кувања. Највец́а грешка коју правимо када желимо да замрзнемо
Рок трајања у замрзивачу: Рибљи филети могу да се чувају у замрзивачу од шест месеци до годину дана ако су добро упаковани у вакууму, на температури испод нула степени. Поред тога, не оклевајте да питате продавца о пореклу рибе и условима складиштења. Користите своја чула и верујте својим инстинктима да обезбедите свежину рибе коју купујете, пише Живим.
(Најжена)