Група америчких компанија укључује јединице Лоцкхеед Мартин, Раитхеон и Генерал Динамицс, саопштио је Стејт департмент.

Мере, које укључују замрзавање имовине у Кини и забрану уласка њеним високим званичницима, ступиле су на снагу у среду, наводи се у саопштењу министарства.

Тај потез Кине уследио је након „неселективног увођења незаконитих једностраних санкција од стране Сједињених Држава бројним кинеским компанијама на основу такозваних фактора повезаних са Русијом“, наводи се у саопштењу министарства.

Кина је саопштила да су Сједињене Државе „игнорисале своју објективну и непристрасну позицију о украјинској кризи“ и да су се уместо тога „упустиле у једнострано малтретирање и економску принуду“.

Министарство је додало да су САД наставиле и са продајом оружја Тајвану, што "озбиљно крши" принцип једне Кине и заједничка саопштења две земље и "озбиљно подрива" кинески суверенитет и територијални интегритет.

Које су санкције уведене?

Кина је у јануару увела санкције америчким произвођачима оружја БАЕ Системс Ланд анд Армамент, Аллиант Тецхсистемс Оператион, ВиаСат и Дата Линк Солутионс, замрзавајући њихову покретну и непокретну имовину и забранивши кинеским грађанима и организацијама да сарађују и послују са компанијама под санкцијама.

У понедељак је Министарство трговине објавило да је ставило Генерал Атомицс Аеронаутицал Системс, Генерал Динамицс Ланд Системс и Боеинг Дефенце, Спаце & Сецурити на листу „непоузданих субјеката“ због продаје оружја Тајвану.

Компанијама је забрањен извоз и увоз у вези са Кином и новим инвестицијама у Кини, високим лидерима је забрањен улазак у Кину и најављује се да ће им бити укинуте радне и боравишне дозволе. 

Министарство трговине усвојило је и посебан пакет мера за америчку компанију Цаплугс, уз тврдњу да заобилази санкције тако што преноси кинеске производе компанијама са листе „непоузданих субјеката“.

- Власти су предузеле ове мере да заштите национални суверенитет, безбедност и развојне интересе Кине, наводи се у саопштењу. 

БОНУС ВИДЕО: