Симптоми деменције не погађају само старије људе. Да бисте смањили ризик од деменције избегавајте исхрану базирану на прерађеној храни, а једите што више медитеранске хране и крећите се често.
Шта још можете да урадите како бисте смањили ризик од деменције:
1. Избегавајте висок ниво бакра у води
Бакар је неопходан за здраве кости, хормоне и нерве. Али вишак овог метала има штетан утицај на мозак.
Бакар може бити окидач за Алцхајмерову болест. Још увек је тешко рећи која је концентрација бакра заиста опасна, али боље је заменити бакарне водоводне цеви. Такође има смисла користити филтере за воду да смањите проценат бакра.
Прочитајте још
2. Избегавајте одређене лекове (као што су лекови за алергије)
Лекови повезани са деменцијом имају антихолинергичке ефекте, који су обично повезани са деменцијом. Пацијенти којима су прописани антихолинергични лекови имају смањен метаболизам мозга и повећану атрофију мозга.
Хронична употреба низа антихолинергичких таблета за спавање и лекова против поленске грознице повећава вероватноћу деменције.
3. Спавајте у положају који је добар за ваш мозак
Ваш положај за спавање игра велику улогу у добробити вашег мозга. Спавање на боку побољшава процес чишћења мозга, смањујући вероватноћу Алцхајмерове и Паркинсонове болести.
4. Избегавајте пестициде
Познати су еколошки окидачи за деменцију. То укључује ДДТ и инсектицид.
ДДТ је већ забрањен, али остаје у окружењу деценијама. Храна животињског порекла и масна храна садрже највећи ниво ДДТ-а и производа разградње.
Многи савремени пестициди оштећују мозак. Ово се дешава када се једе храна третирана ацетамипридом, неоникотиноидним инсектицидом.
5. Живите сврсисходним животом
Одређивање сврхе смањује ризик од развоја деменције. Осмишљен живот чини човека срећним и позитивно утиче на рад мозга.
6. Надокнадите недостатак витамина Д
Људи којима недостаје витамин Д имају повећан ризик од развоја деменције.
Можете повећати нивое витамина Д тако што ћете проводити време на сунцу и уносити храну са високим концентрацијама овог витамина у вашу исхрану. Узимање дијететских суплемената такође ће се показати као корисна стратегија.
7. Осигурајте орално здравље
Брига о зубима и десни ће помоћи у заштити мозга од дегенеративних процеса.
Постоји снажна веза између лоше оралне хигијене и Алцхајмерове болести. Неопходно је прати зубе најмање 2 пута дневно.
8. Шетајте најмање три пута недељно
Ходање и кардиоваскуларне вежбе помажу у побољшању функције мозга и способности размишљања. Стога се редовна шетња може сматрати првим кораком ка здравом и активном мозгу.