Сутра киша, пљускови и освежење, прво на западу региона.
Како пише метеоролог Марко Чубрило у новој временској прогнози, Србији се са запада приближава хладан фронт који ће у току ноћи над Јадраном условити формирање секундрног циклона.
Као последица тога у току ноћи ка понедељку промена времена уз кишу и грмљавинске пљускове прво захвата западне делове региона и северни Јадран, док ће се сутра током дана премештати даља на исток.
Испред фронта и циклона јак јужни ветар, југо на Јадана и врло јака кошава, посебно у Банату, док ће иза фронта ветар бити у окретању на северозападни смер и биће умерен до појачан, дуж Јадрана бура.
Прочитајте још
Данашњи максимуми још веома високи, углавном од +27 до +37 степени Целзијуса, а сутра са запада стиже осетно свежији ваздух уз максимуме од +19 на западу до око +34 понегде на истоку региона где ће освежити тек увече.
У уторак над источним и делом средишњих делова региона претежно облачно уз кишу и пљускове којх ће бити и дуж средњег и јужног Јадрана. На западу мање облака и углавном суво, а крајем дана се смањење облачности очекује и на истоку. Ветар умерен и појачан, северозападни, а дневни максимум од +17 до +25 степени Целзијуса, најављује Чубрило.
У среду после свежег јутра са минимумима од +7 до +17 степени Целзијуса током дана доста сунца али понегде и то углавном у планинским пределима и даље може бити пљуска. Северозападни ветар у слабљењу, а дневни максимум од +19 до +26 степени Целзијуса.
У четрвртак на кратко сунчано и топлије ће се овог дана преко Алпа премештати јак хладан фронт који би увече истог дана над северним Јадраном могао условити снажну цикогенезу. За сада сама снага цикона још није дефинисана али УКМО модел види ваздушни притисак од око 993Хпа што је за ово доба године врло снажан систем.
Уколико се ситуација крајем недеље буде развијала како то тренутно симулирају нумерички модели чека нас врло обилна киша уз праве јесење температуре, стоји у прогнози.
До око 17.09. велики део региона би по процени ЕЦМWФ модела могао акумулирати преко 50мм талога, а многи делови и преко 80мм талога. То су количине који би не само окончале сушу него би могле изазавати локалне, бујичне поплаве, нагли пораст пре свега реке Саве, Уне, Босне, Драве, Мораве (западне, велике и можда јужне) али би највише проблема могло бити на кратким, планинским, бујичним токовима.
На срећу, после дуге суше корита река су доста празна, а количине падавина које тренутно виде модели би се у наредним дана лако могле смањити тако да за сада само вреди пратити ситуацију.
Без обзира на количину кише, јако ће захладити и није немогуће да планински врхови преко 2.300 метара надморске висине добију и први јесењи снег док би се уз јак северозападни ветар и буру максимуми крајем недеље могли кретати од +8 до +16 степени Целзијуса, што је знатно испод просека.
За сада до око 22. септембра нема најаве за било какво конкретније отопљење, закључује Чубрило.
(Ало)