Компанија "Мета" упозорила је у четвртак 50.000 корисника да су били на удару "неселективног” надзора који спроводи растућа индустрија сајбер шпијуна који ће пратити, преварити, хаковати одређене мете за највишу понуду.

Компаније са седиштима у Индији, Израелу, Кини и Северној Македонији баве се креирањем лажних Фејсбик, Инстаграм и Вацап налога за шпијунирање жртава у најмање 100 земаља.

 

 

Ове компаније за надзор развијају такозване експлоите, делове софтвера који тихо хакују телефон жртве и краду његов садржај – евиденције позива, текстуалне поруке, е-пошту, податке о локацији и још много тога – често у име ауторитарних влада које циљају своје најгласније критичаре.

 

 

Међу компанијама за надзор које је "Мета“ именовала у својој истрази и забранила приступ својим платформама су "Блек Кјуб", "Кобвебс", "Блухок" и "Ситрокс".

Од македонског старт-апа до "алијансе" за шпијунске софтвере

Како је "Мета" најавила своју истрагу, водећи истраживачи у "Ситизен Лабу" на Универзитету у Торонту објавили су одвојен извештај који се посебно фокусира на северномакедонску компанију "Ситрокс" чији је шпијунски софтвер, назван "Предатор", коришћен у осам држава.

"Ситрокс" је основан 2017. године и његова пословна активност је описана као пружање "оперативног сајбер решења“ владама које укључује прикупљање информација са уређаја и "клауда". У "Питчбуку", њихова технологија је дефинисана као "системи сајбер обавештајних података који су дизајнирани да понуде сигурност“ владама и помажу у "дизајнирању, управљању и имплементацији прикупљања сајбер обавештајних података у мрежи, омогућавајући предузећима да прикупљају обавештајне податке са крајњих уређаја, као и са услуга у клауду”.

"Ситрокс" је наводно започео као старт-ап у Северној Македонији. Преглед докумената корпоративног регистра показује да изгледа да фирма има корпоративно присуство у Израелу и Мађарској.

"Ситроксове" израелске компаније су основане 2017. као "Ситрокс ЕМЕА Лтд." и "Ситрокс Софтвер Лтд.". Обе компаније су 2019. преименоване у "Балинис Лтд." и "Питербалд Лтд.". Мађарска фирма основана је исте године и названа "Ситрокс Холдингс Зрт".

Истраживачи "Ситизен Лаба" веррују да је извршни директор "Ситрокса" Иво Малинковкси, као што је наведено на његовој ЛинкедИн страници.

Извештај "Форбса" из 2019. године наводи да је "Ситрокс" спасао Тал Дилијан, бивши командант Јединице 81 Израелских одбрамбених снага (ИДФ), чија компанија "Ви Спир" (која је изгледа преименована у "Паситора Лтд.") има седиште у Лимасолу на Кипру. Дилијан је наводно купио "Ситрокс" 2018. према Атуро фонду. Дилијан је такође познат као оснивач "Срклса", истакнуте компаније за надзор мобилних мрежа, о чијим је владиним клијентима "Ситизен Лабс" писао прошле године".

Дилијан је такође оснивач и извршни директор компаније "Интелека". То је "алијанса" компанија са шпијунским софтверима која је првенствено формирана да се такмичи са "НСО Групом" која је летос била у центру скандала када је откривено да је њен софтвер "Пегаз" коришћен широм света за шпијунирање хиљада људи, од активиста до државника.

"Ситизен Лаб" је пронашао ИП адресе крајњих тачака "Ситоксовог" софтвера у осам земаља (Јерменија, Египат, Грчка, Индонезија, Мадагаскар, Оман, Саудијска Арабија, Србија) па закључује да су њихове владе вероватно међу клијентима те компаније.

Уточиште за "сајбер плаћенике"

Међу компанијама у "Метином" извештају је и "Блухок ЦИ", израелска фирма. Њу су први идентификовали "Дејли Бист" и "Метин" безбедносни тим у априлу због њене улоге у лажном представљању појединих особа као репортера "Фокс Њуза" у покушају да ископа прљавштина о критичарима емира "Рас Ал Хаима" — једног од седам емира у Уједињеним Арапским Емиратима.

Након приче "Дејли Биста" о "Блухоку", "Мета" је суспендовала скоро 100 налога повезаних са фирмом. Компаније користи лажне налоге како би извукла компромитујуће информације о метама, тако што их "превари да инсталирају малвер за шпијунским софтвером". Оперативци "Блуехока" су недавно покушали да се ушуњају на "Метине" платформе, покушавајући да направе лажне налоге за које се тврди да се налазе у Аргентини.

Од седам компанија идентификованих у Метином извештају, четири су биле или са седиштем или основане у Израелу - што је знак растуће репутације земље као уточишта за индустрију "сајбер плаћеника".

Још једна израелска компанија, "Блек Кјуб", постала је позната након што се показало да их је медијски могул и осуђени сексуални преступник Харви Вајнстин ангажовао да шпијунирају жене које су га оптужиле за злостављање. "Блек Кјуб" је одбацио тврдње Ф"Мете о његовим активностима.

"Кобвебс", још једна израелска компанија за коју је "Мета" рекла да је омогућила својим клијентима да користе јавне веб-сајтове и "дарк веб" да преваре мете да открију личне податке. Компанија такође наводно ради за америчке клијенте, укључујући локалну полицијску службу у Хартфорду, Конектикат.

(Блиц)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".