- То ће направити разлику када говоримо о нашим способностима ракетне обране. То су системи далеког домета, врло прецизни. Хрватска је четврта европска земља која ће имати тај најмодернији систем - казао је Божиновић у Вараждину.
То, казао је, потврђује какво поверење уживају Хрватска и њене оружане снаге међу савезницима, поготово САД. Божиновић је додао како је систем, пре свега, намењен да одврати сваког потенцијалног агресора на Хрватску.
Осврнуо се и на недавну набавку оклопних пешадијских возила Бредли и истакао да Хрватска војска с новим системима постаје једна од најмодернијих у Европи.
- На то смо посебно поносни и то нам је посебно битно у временима за која знамо да су препуна сигурносних изазова и ризика. Влада ту ништа не препушта случају, Министарство одбране ту ништа не препушта случају. Модернизација Хрватске војске је процес који мора бити континуиран, како више не би дошли у ситуацију да морамо надокнађивати године у којима се није улагало - навео је Божиновић, пренела је Хина.
Погледајте како изгледа ракетни систем ХИМАРС:
Прочитајте још
КАРАКТЕРИСТИКЕ:
Посада: возач, нишанџија и шеф одељења
Тежина возила: 10.886 кг
Максимална брзина возила: 85км/х
Домет ракета: од 2км до 300км
Испаљивање ракета: појединачно или све
Систем за управљање ватром укључује видео, контролу са тастатуре, гигабајт меморије програма и глобални систем позиционирања (ГПС). Рачунар за управљање ватром омогућава да се ватрене мисије изводе у аутоматском или ручном режиму.
Ракете вишецевног ракетног система, поред стандардне MLRS ракете, ХИМАРС је способан да лансира целу MLRS фамилију ракета, укључујући ракету проширеног домета, ракету за вежбање смањеног домета и све будуће варијанте. вишецевни ракетни систем високе покретљивости носи један пакет од шест MLRS ракета или једну ракету војног тактичког ракетног система (ATACMS).
РАКЕТЕ MLRS:
- MLRS ракета проширеног домета (ЕR-MLRS) побољшава основни домет М26 од 32 км на више од 45 км и зону утицаја за 107%.
- GMLRS већег домета, са дометом већим од 70 км.
РАКЕТЕ ATACMS:
Пре него што погоди мету распршује се у ваздуху и детонира при удару.
- Block I (испоручује 950 противпешадијске/антиматеријалне подмуниције М74 величине бејзбола до домета преко 165 км.)
- Block IA (ГПС навођена ракета домета 300км са 300 противпешадијске/антиматеријалне подмуниције. Пројектил, са бојевом главом са једним рафалом, први пут је употребљен као подршка операцији Ирачка слобода у марту и априлу 2003).
БОРБЕНА УПОТРЕБА:
- 14. фебруара 2010. годинеу Авганистану су две ракете испаљене из јединице ХИМАРС
- 2015. године, војска Сједињених Држава је открила да је распоредила ХИМАРС у Ирак , испаливши најмање 400 ракета на Исламску државу.
- У јануару 2016, Лоцкхеед је објавио да је ХИМАРС достигао 1 милион оперативних сати са америчким снагама, постигавши стопу оперативне спремности од 99 процената.
- У октобру 2016, ХИМАРС су били стационирани на аеродрому Кајарах Запад, око 65 километара јужно од Мосула, учествујући у бици за Мосул.
- 24. маја 2018. у нападу ХИМАРС-а убијено је 50 талибанских бораца и вођа у Муса Калу, Авганистан. Три ракете су погодиле зграду у периоду од 14 секунди.
- рат у Украјини