"Колега јој је једном испричао шалу како је Југославија победила на међународном такмичењу у цвећу јер је узгојила белу љубичицу од 100 килограма, алудирајући на песму 'Друже Тито, љубичице бијела, тебе воли омладина цијела'. Пошто је препричала виц у редакцији, по Жени Лебл долазе два удбаша јер је, рекоше, говорила против Тита и није пријавила народног непријатеља од ког је чула спорни фазон.

Фото: Википедија

 

 

 

Одводе је у затвор УДБ Главњача, потом у логор Рамски рит, па у Забелу, Гргур и Голи оток. У пет затвора, где је била од априла 1949. до октобра 1951, од ње су тражили да промени мишљење и призна кривицу. Исписана је потом и из Удружења новинара", стоји у тексту о Лебл објављеном у Политици у јулу 2013. године.

Објавила је књигу

Када се Југославија распала, Жени Лебл објавила је књигу "Љубичица бела", која је у Израелу постала бестселер. Описивала је страшна искуства у затворима, а најпотресније је било искуство с Голог отока. Многи до тада уопште нису знали да је на Голом отоку било и жена.

"Само жедни знају да цене воду. Биле смо окружене морем, а жедне до лудила. Спознале смо како је компликовано ишчупати стену из њеног природног окружења. Тада научите да камен има жиле куцавице и где треба да га растворите. Чупале смо темеље стена које су тамо биле вековима, мењале смо природу", писала је.

"Девојке су претваране у старице, отпадали су им зуби, оболевале су док су им стизале вести да су их се одрекли деца, мајке и мужеви јер су постале народни непријатељи", сведочила је Лебл, преноси Индеx.хр.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО