Варанаси је једно од најсветијих хиндуистичких места у Индији. Сматра се да живот није потпун ако се хиндуиста бар једном у животу не окупа у Варанаси на обали реке Ганг.

ФОТО: Профимедиа

 

Наиме, многи долазе у Варанаси да би дочекали смрт, сматрајући да ако се њихов пепео поспе у Гангу, душа добија мудрост директно од бога Шиве и поприма апсолутну свесност.

Култ смрти

Ово је, дакле, један антички град, толико стар да се по важности и древности може поредити са Римом. Ово је јединствен град препун контраста каквих нигде више нећете моћи да доживите. Свуда у граду се осећа нека продуховљена атмосфера, вероватно баш зато што је ово место где људи долазе да дочекају смрт. Спада у градове где се догађа највише смрти на дневном нивоу, а под тим не мислимо на самоубиства.

 

@vannabojovic Dobrodošli u Varanasi, srce hinduističke duhovnosti, gdje se tradicija i moderni život danas spajaju na obalama rijeke Ganges. Ova sveta rijeka, koja se često smatra najprljavijom na svijetu, životni je san za milijune koji dolaze kako bi se okupali u njenim vodama, tražeći duhovno pročišćenje. Nigdje na svijetu nećete vidjeti više mrtvih oko sebe, ali ovdje smrt nije kraj, već prijelaz pa tako i obitelji s plesom i bez ikakve tuge prihvaćaju odlazak svojih voljenih. Varanasi je bio jedan od najšokantnijih, najintenzivniji i najzanimljivijih vikenda ove godine. 🇮🇳 #varanasi #india #indija #fyp #putovanja #travel #travelblogger #ganges #hindu ♬ original sound - Vanna Bojovic

 

Вероватно већ знате да по хиндуизму душа након смрти не одлази у рај или пакао, као што то хришћани верују, већ се она реинкарнира. У које тело ће доспети у следећем животу зависи од карме. Карма је скуп добрих и лоших дела која је особа учинила током живота.

ФОТО: Профимедиа

 

 

Ако крај живота дочекате у Варанаси, верује се да ћете изаћи из циклуса константог вртлога живота и смрти и остати у апсолутној свесности коју ће вам подарити бог Шива.

ФОТО: Профимедиа

 

Поред тога, пре посете овог града важно је да знате да Индијци не сахрањују тела, већ их кремирају, па након тога просипају пепео у реку Ганг. Зашто је ово важно? Зато што нигде другде нећете видети како се тела јавно спаљују, на плажи или на асфалту.

Дневно се овде спали бар двеста беживотних тела, те уколико желите да осетите овај град препоручујемо вам да се на то психички припремите. У другим градовима Индије се кремирање никад не одвија јавно.

ФОТО: Профимедиа

 

Особе којима је спаљивање тела посао спадају у најниже касте, али су баш због тога што су у константном додиру са беживотним телима изузетно поштовани и цењени од стране других становиника.

Disko drugar putovanja