Varanasi je jedno od najsvetijih hinduističkih mesta u Indiji. Smatra se da život nije potpun ako se hinduista bar jednom u životu ne okupa u Varanasi na obali reke Gang.

FOTO: Profimedia

 

Naime, mnogi dolaze u Varanasi da bi dočekali smrt, smatrajući da ako se njihov pepeo pospe u Gangu, duša dobija mudrost direktno od boga Šive i poprima apsolutnu svesnost.

Kult smrti

Ovo je, dakle, jedan antički grad, toliko star da se po važnosti i drevnosti može porediti sa Rimom. Ovo je jedinstven grad prepun kontrasta kakvih nigde više nećete moći da doživite. Svuda u gradu se oseća neka produhovljena atmosfera, verovatno baš zato što je ovo mesto gde ljudi dolaze da dočekaju smrt. Spada u gradove gde se događa najviše smrti na dnevnom nivou, a pod tim ne mislimo na samoubistva.

 

@vannabojovic Dobrodošli u Varanasi, srce hinduističke duhovnosti, gdje se tradicija i moderni život danas spajaju na obalama rijeke Ganges. Ova sveta rijeka, koja se često smatra najprljavijom na svijetu, životni je san za milijune koji dolaze kako bi se okupali u njenim vodama, tražeći duhovno pročišćenje. Nigdje na svijetu nećete vidjeti više mrtvih oko sebe, ali ovdje smrt nije kraj, već prijelaz pa tako i obitelji s plesom i bez ikakve tuge prihvaćaju odlazak svojih voljenih. Varanasi je bio jedan od najšokantnijih, najintenzivniji i najzanimljivijih vikenda ove godine. 🇮🇳 #varanasi #india #indija #fyp #putovanja #travel #travelblogger #ganges #hindu ♬ original sound - Vanna Bojovic

 

Verovatno već znate da po hinduizmu duša nakon smrti ne odlazi u raj ili pakao, kao što to hrišćani veruju, već se ona reinkarnira. U koje telo će dospeti u sledećem životu zavisi od karme. Karma je skup dobrih i loših dela koja je osoba učinila tokom života.

FOTO: Profimedia

 

 

Ako kraj života dočekate u Varanasi, veruje se da ćete izaći iz ciklusa konstantog vrtloga života i smrti i ostati u apsolutnoj svesnosti koju će vam podariti bog Šiva.

FOTO: Profimedia

 

Pored toga, pre posete ovog grada važno je da znate da Indijci ne sahranjuju tela, već ih kremiraju, pa nakon toga prosipaju pepeo u reku Gang. Zašto je ovo važno? Zato što nigde drugde nećete videti kako se tela javno spaljuju, na plaži ili na asfaltu.

Dnevno se ovde spali bar dvesta beživotnih tela, te ukoliko želite da osetite ovaj grad preporučujemo vam da se na to psihički pripremite. U drugim gradovima Indije se kremiranje nikad ne odvija javno.

FOTO: Profimedia

 

Osobe kojima je spaljivanje tela posao spadaju u najniže kaste, ali su baš zbog toga što su u konstantnom dodiru sa beživotnim telima izuzetno poštovani i cenjeni od strane drugih stanovinika.

Disko drugar putovanja