То је знао и чувени композитор Лудвиг ван Бетовен. Наиме, он је после сваког ручка одлазио у дуге шетње шумом. Обавезно је са собом носио оловку и неколико листова папира како би записао ноте које би му пале на памет. Сличну методу су користили и његове колеге, великани попут Густава Малера и Бенџамина Бритна.

Фото: Википедија

 

Научници са Стенфорда су доказали да шетња подстиче креативно размишљање, а објашњење овога лежи у неколико чињеница.

Ходање је најлакши и најбезбеднији пут до доброг здравља духа и тела. Предности ходања су у томе што организам боље функционише, врши се боља размена материја и удише се више кисеоника. Тело се релаксира и поред благог умора враћа се изгубљена снага, квалитетније се и здравије спава. Стучњаци тврде да овај вид активности побољшава квалитет живота за 27 одсто. Током ходања долази до отпуштања ендорфина, хормона који представља "природну дрогу" која изазива добро расположење.

Фото: Схуттерстоцк

 

Међутим, ходање не побољшава само здравље, већ и подстиче креативно размишљање. Истраживање објављено у часопису Јоурнал оф Еxперментал Псyцхологy показало је да шетња подстиче креативност и то за чак 60 одсто. Шетња помаже да останемо смирени и концентрисани и у напетим пословним ситуацијама.

Бетовен и многи великани су користили шетњу као одмор. Дакле, по завршетку посла пожељно је отићи у шетњу и тада постоји велика вероватноћа да ће доћи до "еурека момента", јер до креативности долази када се комбинују напоран рад и анализа урађеног. Амерички истраживачи су открили да енергична шетња три пута недељно повећава хипокампус, важан део мозга који утиче на краткотрајно и дуготрајно памћење и анализу примљемих информација.

Такође бројна истраживања која су спроведена на старијим особама показала да је шетња врло корисна за спречавање или успоравање појаве губитка памћења или деменције, а и за очување способности учења.

Гледање у рачунар и превише посла којим смо окупирани блокирају наше креативно размишљање. Природа и чист ваздух помажу нашем мозгу да се одмори.

Познато је да је зелена боја, боја равнотеже и да шетња у природи моментално ослобађа од стреса. Исраживање са Харвард унверзитета показало је да људи који редовно шетају имају мање проблема са проналажењем равнотеже између пословног и приватног живота. Такви људи боље распоређују време, имају више самопоуздања, због чега лакше проналазе тај баланс.

Стил