Божић је у многим деловима света симбол заједништва, даривања и мира, с друге стране у неким државама јавна окупљања, јавне божићне декорације, божићне манифестације или прославе најрадоснијег хришћанског празника су најстроже забрањене, а појединци који прекрше ове законе могу да се суоче с казнама.

Фото: СПЦ

 

 

Сомалија

Влада у Сомалији већ дуги низ година проводи забрану прослава Божића и Нове године. Ова забрана на снази је још од 2009. године, а усклађена је с применом шеријатског закона у земљи.

Један од главних разлога је њихова забринутост због могућих напада исламистичких група. Према речима владиног званичника из Министарства за верска питања, прославе немају никакву повезаност с исламом, због чега се сматрају непожељним.

Фото: Профимедиа

 

 

Док су отворене прославе Божића, попут оних у хотелима или јавним просторима, забрањене за све Сомалце, страни држављани и даље имају право да прослављају празнике у својим домовима.

Градоначелник главног града Могадиша Јусуф Хусеин Јимале појаснио је да се ове рестрикције односе искључиво на муслимане, док људи друге вере могу слободно да славе Божић без икаквог притиска.

Додао је и да је циљ ове мере спречити могуће нападе милитантних група на јавна окупљања, посебно Ал-Шабаба, који је повезан с Ал -Каидом.

Северна Кореја

У Северној Кореји, под строгим комунистичким режимом Ким Џонг Уна, прославе Божића су строго забрањене. Већина становника се идентификује као агностици или атеисти, а верске активности подлежу интензивном надзору власти.

Према извештају Еxпресса, јавне прославе Божића у Северној Кореји забрањене су још 1948. године, када је династија Ким почела са увођењем ограничења на верске слободе у земљи.

Фото: Профимедиа

 

 

Иако устав Северне Кореје гарантује слободу вероисповијести, пракса показује да верске слободе у земљи готово не постоје. Особе које буду ухваћене да учествују у божићним службама или прославама ризикују озбиљне последице, укључујући затвор, тортуре па чак и погубљење.

Брунеј

Мала држава у југоисточној Азији којом влада султан Хасанал Болкијах забрањује јавне прославе Божића. Међутим, становницима је дозвољено слављење празника у приватности, под условом да унапред обавесте власти.

Фото: Профимедиа

 

 

Забрана је донета 2014. године, а настала је због забринутости власти да би претерано славље Божића могло довести у заблуду муслиманско становништво Брунеја. Кршење закона може да доведе до строгих казни, укључујући новчану казну до 17.000 евра или затворску казну до пет година.

Иран

У Ирану, где већину становништва чине муслимани, јавне прославе Божића су забрањене, као и активности попут кићења божићне јелке, украшавања домова празнчним украсима или ношења празничне одеће.

Фото: Профимедиа

 

 

Онима који се оглуше на ове законе прети новчана или затворска казна. Упркос томе, хршћанима у Ирану је дозвољено да славе Божић приватно у својим домовима или црквама.

Таџикистан

Влада у Таџикистану спроводи забрану јавних прослава Божића како би одржала друштвену и верску стабилност. Ограничења укључују забрану божићних јелки, украса и свечане одеће на јавним местима.

Фото: Профимедиа

 

 

Такође, појединци који прекрше ове прописе могу да се суоче с новчаном или затворском казном. Упркос забрани, баш као и у Ирану, хришћани у Таџикистану још увек могу да славе Божић у својим домовима или црквама.

(Блиц Жена)

БОНУС ВИДЕО: