Pričanje u snu ili somnilokvija jedan je od brojnih poremećaja spavanja u koje spadaju i mesečarenje i noćni strahovi, a prema britanskim istraživačima, javlja se češće kod ljudi koji su perfekcionisti i koji inače izbegavaju da kažu direktno ono što misle.
- Somnilokvija se može povezati sa preteranom stimulacijom nervnog sistema, što može biti posledica preterane upotrebe pametnih uređaja pre spavanja, kao i preteranog unosa kofeina - ističe dr Nerina Ramlakan, terapeut sna iz Velike Britanije.
Profesor DŽim Horn, direktor Centra za istraživanje spavanja pri jednom univerzitetu, objašnjava da se pričanje u snu javlja tokom "lakog" sna.
- Iz lakog sna tonete u duboki, a posle 70 do 90 minuta ulazite u period sanjanja, koji se ponavlja na svakih 90 minuta. Pričanje u snu nije povezano sa sanjanjem, nego sa laganim snom, u kom misli lutaju. To su zaista trabunjanja zbunjenog uma - objasnio je Horn.
- Onik kojito čine obično brinu zbog nečega, a ako se to često ponavlja, bilo bi dobro da porazgovaraju sa psihijatrom - rekao je on.
Pročitajte još
Ako inače ne pričate u snu, a odjednom ste počeli, razlozi mogu da budu sledeći:
-
konzumacija određenih lekova
-
emotivni stres
-
temperatura
-
mentalni poremećaj
-
uticaj narkotika
BONUS VIDEO:
(Mondo)
Za još vesti zapratite nas na našoj zvaničnoj Fejsbuk stranici - budimo "na ti".
Nova dimenzija novosti, vaš "Nportal.rs".