Navika je ponavljano izazivanje nekog podsticaja radi postizanja neke osvešćene ili neosvešćene ciljane reakcije. Navike ipak mogu da budu bilo objektivno poželjne ili manje dobre, štaviše – loše pa i štetne. Uz to, ne mora da bude očito šta je samo navika, a šta je zavisnost. Zajedničko im je, naime, ponavljanje ponašanja. 

Najnezgodnije je što i nepoželjna navika najčešće ide ruku pod ruku s nekim poželjnim učinkom istog tog ponašanja. Cigareta sa opuštanjem; alkohol sa druženjem; stimulativna tableta sa ludim plesom; rizično ulaganje ili hazardna igra - sa napetošću očekivanja i poželjnošću najvećeg mogućeg dobitka… I nešto slatko u lisnatom ili masno-slani zalogajčići iz pekare sa dobrim ukusom i osećajem sitosti.

To nešto slatko i privlačno potkrepljuje privid poželjnosti neke loše navike. A loša navika redovno je usko povezana sa širim obrascem ponašanja koji je veoma teško menjati. Iako je bezopasno u umerenim količinama, svako ponašanje koje delotvorno, dosledno i fiziološki utišava ili umrtvljuje čula, opterećenost ili potištenost može da se razvije u zavisnost. Nažalost, konzumacija pojedinih materija i neka rizična ponašanja promovišu se kao društveno prihvatljiva i poželjna, posebno za mušku populaciju.

Foto: Profimedia

 

A šta je, onda, zavisnost?

I navika i zavisnost uključuju odnos uzroka i posledice. No nužnost povremenog potkrepljivanja zajednička je nit koja povezuje sve zavisnosti. Zavisnost je stečena prisilna potreba za uzimanjem neke materije (jela, pića, leka, droge) ili ostvarenjem neke aktivnosti. Bez toga naprosto ne funkcionišete. Iako ne možete uvek da predvidite ishod svog ponašanja, nastavljate da se vraćate po još. 

Tako i poneko uobičajeno ponašanje poprimi mračni zaokret i razvije se u zavisnost. Oporavak zahteva da iskreno procenite svoje ponašanje i kako ono utiče na vaše zdravlje, odnose, posao, duhovnost i život kako biste razumeli razliku između dobre navike, problematičnog ponašanja i zavisnosti.

Foto: Profimedia/Predrag Mitić

 

Hvatanje u koštac sa problematičnom navikom obično će iziskivati manje vremena, pažnje i truda. Zavisnost, s druge strane, često zahteva integrativni, dugoročni plan za lečenje fizičkih simptoma poput povlačenja, kao i emocionalne nepovezanosti između tela i ponašanja. Upravo zbog složenosti stanja i delovanja na to stanje zavisnost se smatra bolešću. Simptomi su jaka žudnja za uzimanjem materije ili ostvarenjem aktivnosti, gubitak kontrole nad ponašanjem koje postaje impulsno i prestaje biti prilagodljivo.

Treba istaći da se zavisnosti stalno razvija i pojačava. Potreba za nekom radnjom ili materijom može da stvori potištenost, izazove jak pritisak, prouzrokuje snažnu ili naglu želju. Naš mozak na to reaguje te stvara i osnažuje nervne puteve koji navode da svoju naviku ostvarimo. Što češće to radimo, ta je reakcija više automatizovana. Često bude potreban sve jači i jači podsticaj da se oslobodimo tih jakih negativnih osećaja.

Foto: Profimedia

 

Za razliku od, na primer, urednih higijenskih navika, zavisnik nema gotovo nikakvu kontrolu nad svojom željom da ponavljano uzima neku dotičnu materiju ili ostvaruje neku radnju. Čak i kada zloupotreba sredstava ili aktivnosti negativno utiču na vaše odnose, posao, finansije i zdravlje, ne možete da zaustavite takvo ponašanje. To je zavisnost. 

Kratak spisak za proveru ponavljanog ponašanja

  • Katkad skrivam to svoje ponavljano ponašanje. 
  • Moje ponavljano ponašanje (direktno ili nedirektno) negativno utiče na moj život. 
  • Zbog tog ponavljanog ponašanja dovodim se u rizične situacije. 
  • Pokušaji da izostavim to ponavljano ponašanje nisu uspešni. 
  • Pri pokušaju da izostavim to ponavljano ponašanje osećam teskobu ili pritisak. 
  • Ako je uz bilo koju tvrdnju vaš opis potvrdan, verovatno je reč o zavisnosti. Što je više pozitivnih odgovora, veći je izgled da je zavisnost ozbiljnija. 
  • Iako bi na oboje trebalo reagovati, ključno je razumevanje između loše navike i zavisnosti. Svakako, loš kvalitet života i osećaj izostanka sreće znak su da se događa nešto loše i s time bi trebalo da prestanete. To nije jednostavno, posebno kad je zaista reč o zavisnosti.

    Najčešće je tada nemoguće prestati samostalno i čoveku je potrebna pomoć. Naime, pri odricanju od nepoželjne aktivnosti ili materije kao reakcija se mogu javiti lakši ili teži fizički simptomi, a uz njih – i to često kao dugotrajniji – simptomi emocionalnog prelaženja iz stanja ovisnosti u zdravo stanje. 

    Zato je pri lečenju ovisnosti nužna stručna podrška i sveobuhvatni plan lečenja koji će olakšati fizičko oslobađanje od prisilne potrebe za tvari ili aktivnosti te pospešiti izgradnju nove ličnosti bez navike na ono nepoželjno. Zavisnost je bolest opasna po život. Ključno je potražiti stručnu pomoć, piše Net.hr.

    BONUS VIDEO: