То су правосудне власти урадиле на захтев колега из Србије у предмету против наводног балканског наркошефа и његове екипе - због тешког убиства, стварања криминалне организације, шверца дроге, илегалног држања оружја, изазивања опште опасности, злоупотребе службеног положаја...

Његовом брату, сестри и ћерки у Црној Гори привремено су блокирани бројни станови, фирма, пословни простори, земља... Суткиња Сузана Мугоша донела је решење о привременом одузимању те милионски вредне имовине. Шарић је ухапшен у априлу прошле године у Београду, неколико месеци након што је пуштен да се брани са слободе у судском процесу за шверц кокаина.

Терете га и да је из Истражног затвора, преко криптоване телефонске Скај апликације, организовао међународни шверц дроге, убиства сарадника и супарника из другог клана, али и застрашивање сведока у поступку који се годинама води против њега због прања новца и кријумчарења 5,7 тона кокаина из Јужне Америке у Западну Европу током 2008. и 2009. године.

Замолница

Поступајући по замолници из Србије, Виши суд Црне Горе је на захтев црногорског Специјалног државног тужилаштва (СДТ) донео привремену меру забране располагања и коришћења непокретности које су у власништву његове ћерке Николине Шарић, брата Душка Шарића и сестре Данијеле Шарић, пишу црногорске Вијести.

Фото: П. Милошевић

 

То је учињено на основу Закона о одузимању имовинске користи стечене криминалном делатношћу. У евиденцији Управе за катастар и државну имовину, забрана располагања и коришћења над тим непокретностима уписана је 11. јануара. Душку Шарићу тим решењем од 11. јануара блокирано је десетак пословних простора површине око 700 квадратних метара, двориште пословне зграде, породична стамбена зграда површине 61 квадрат, нестамбени простор површине 49 квадрата, гарсоњера исто толике површине, две собе...

Блокада је стављена и на двориште површине 423 квадрата, неплодно земљиште површине 384 квадрата, затим и на двориште површине 136 квадрата, породичну зграду у којој су пословни и стамбени простори, њиву од 422 квадрата...

Решењем суда блокирана је имовина уписана на предузеће “Левел инг” - њива од 481 квадрат, ливада површине 4.495 метара квадратних, неплодно земљиште површине 37 квадрата, пословне зграде у ванпривреди површине 478 и помоћну зграду од 43 квадрата, као и двориште површине 289 квадрата.

Дарковој и Душковој сестри Данијели Шарић блокирана је имовина надомак Пљеваља у Бошчиновићима - двориште 529 квадрата, породична зграда коју чине нестамбени простор од 111 квадрата и три стана од 36, 88 и 98 квадрата.

Његовој ћерки Николини забрањено је да располаже трособним станом у Пљевљима површине 95 квадрата и десет квадрата нестамбеног простора. Образложено је да постоји основана сумња да је наведена имовина стечена криминалном делатношћу, односно, да је Дарко Шарић, новац стечен криминалом улагао у стицање имовине чији су формални власници чланови његове уже породице: “Који сами не остварују легалне приходе или их не остварују у толиким износима”.

Фото: З. Јовановић, П. Милошевић

 

- По оцени овог судије за истрагу, постоји опасност да ће евентуално одузимање наведене имовинске користи касније бити онемогућено њеним отуђењем, прикривањем или на неки друг начин - пише у решењу суткиње Мугоше.

Привремена мера обезбеђења биће укинута по службеној дужности, ако оптужница не буде потврђена у року од две године од дана доношења решења о одређивању привремене мере обезбеђења.

Готово исту имовину, с тим што је тада на списку било много више покретних ствари, држава је Душку Шарићу и Јовици Лончару вратила у мају 2018. године. Таква одлука донета је након што је Врховни суд потврдио одлуку Апелационог, којом су Пљевљаци правоснажно ослобођени оптужби за прање 19,2 милона евра.

Жалба

На решење суткиње Мугоше жалио се правни заступник Шарића, адвокат Жељко Ђукановић, који је захтевао да се укине привремена мера обезбеђења, јер је, како тврди, већ једном доказано да је њихова имовина стечена законито.

Жалбу је изјавио због битне повреде кривичног поступка, а тврди и да побијано решење не садржи јасне и убедљиве разлоге за одређивање привремене мере обезбеђења на непокретности које су у власништву брата окривлиеног, Душка Шарића, фирме ‘Левел Инг’, сестре Данијеле Шарић и ћерке окривљеног, Николине Шарић.

Адвокат Ђукановић истиче да су у том поступку, брат окривљеног Душко Шарић и Јовица Лончар правоснажно ослобођени 2018. године за кривична дела која су им се стављала на терет - и то да су, као овлашћена лица фирме “Левел Инг” починили кривично дело прање новца. Истакао је да је у том поступку утврђено да новац који је био предмет оптужнице није прибављен продајом доге и наложено да се све покретне и непокретне ствари врате њховим власницима:

Фото: Танјуг

 

”Односно окривљеним, а у овом предмету лицима блиским окривљеном Дарку Шарићу”.

”Дакле, све непокретности које се сада наводе, а у власништву су поменуте фирме и других лица, биле су предмет истраге. Што значи да су прошле контролу највећих судских истанци, контролу од стране Апелационог суда као другостепеног суда и на крају Врховног суда, који су у својим одлукама нашли да су предметне непокретности на законит начин стечене”, написао је Ђукановић у жалби.

Он је предложио да се службеним путем прибаве судски списи Вишег суда у Бијелом Пољу, саслушање сведока чија имена ће накнадно доставити, али и саслушање Александра Зимбера, као и да, уколико за тим буде потребе, ангажују вештака економско-финансијске струке.

Два пута одузимају исту имовину

Ђукановић је за Вијести казао да је веома значајно истаћи да је у кривичном поступку против Душка Шарића и Јовице Лончара, вођеним пред Вишим судом у Бијелом Пољу, а након тога пред Апелационим и на крају Врховним судом, донијета правоснажно ослобађајућа пресуда.

”На основу те пресуде одбрана је Вишем суду у Бијелом Пољу поднијела захтев за повраћај привремено одузете имовине, и имовина је враћена. Управо велики део те враћене имовине, који је био предметом привременог одузимање суда у Бијелом Пољу, обухваћен је садашњим побијаним решењем Вишег суда у Подгорици, па је сувишан коментар да се не могу два пута, односно поново, блокирати исте ствари за које је несумњиво утврђено да су легалног поријекла”, рекао је Ђукановић.

Фото: Јадранка Илић

 

Адвокат је додао да сматра да је, доминантно из тог разлога, жалба основана.

- Не може иста имовина бити предметом одузимања у два различита поступка - истакао је он.

Имовина се гомилала, стање на рачуну непромењено

Суткиња у решењу констатује да је увидом у аналитичку картицу рачуна Душка Шарића утврђено да ниједна евидентирана трансакција не одговара трансакцији - исплати новчаног износа по основу плаћања за непокретност по уговору о купопродаји једне од некретнина Пљевљака.

Утврдили су и да је на његовом девизном рачуну годинама непромењено стање, али и да је у марту 2022. године имао приход од компаније “Спенцер&Хилл Теам”, као и да је од марта 2020. до априла 2022. године, по основу зарада у фирми “Левел инг”, зарадио 33.130,96 евра.

”Из јавно доступне базе података произилази да је Душко шарић извршни директор правног лица Левел Инг д.о.о, док су као оснивачи друштва евидентирани правно лице Матеницо ЛЛЦ регистровано у Делаwаре - УСА и Јовица Лончар. Претходно, правно лице је 24.7.2006. године регистровано под називом Мат Схоп д.о.о. Једини оснивач и извршни директор друштва приликом осниваниа је Душко Шарић”, пише у списима суда.

Фото: И. Маринковић

 

Опет блокада за “Мат цомпанy”

Блокирана је и имовина уписана на фирму “Левел Инг” Пљевља, некадашњу “Мат компани”, чији оснивачи су Јовица Лончар и компанија “Матенико ЛЛЦ”.

Фирма “Левел Инг” настала је спајањем Шарићевих компанија “Мат цомпанy” и “Тера Инг”. Као оснивач фирме “Мат компани”, коју је Управа за имовину раније привремено одузела Душку Шарићу, а потом му је и вратила када су он и Лончар правоснажно ослобођени оптужби, у Централном регистру Привредног суда у Подгорици 19. октобра 2009. године био је уписан његов брат Дарко.

Само неколико дана касније 26. октобра у централном регистру као оснивачи уписани су Душко Шарић и Јовица Лончар, а вероватно разлог промене је било Дарково сазнање да је српска полиција почела операцију “Балкански ратник”, која се истовремено одвијала у Уругвају и Београду.

Интерполову потерница за Шарићем посебно одељење Вишег суда у Београду расписало је 22. јануара 2010. године. Трећег новембра у ЦРПС као оснивач уписан је само Јовица Лончар који је покривао и место извршног директора. Занимљиво је да је у Централном регистру прво 16. децембра као оснивач поново уписан само Лончар, а Мухамед Делагија као извршни директор, а нешто касније истог дана осим Лончара као оснивач “Мат цомпанy” уписана је и америчка фирма “Матенико ЛЛЦ”.

Оснивач предузећа “Тера инг”, које је било регистровано за изградњу стамбених и нестамбених зграда, према подацима из Централног регистра, 100 одсто је Друштво са ограниченом одговорношћу у власништву “Мат цомпанy”.

БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

(Вијести)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".