Иако уравнотежена исхрана, избегавање алкохола и цигарета, као и уживање у активном начину живота могу потенцијално продужити ваш животни век, смрт на крају ипак покуца на свачија врата. Ипак, захваљујући напретку медицине и привредном расту, животни век модерног човека много је дужи од животног века наших предака, пише LADbible.
Канцеларија за националну статистику тврди да је очекивани животни век у Великој Британији од 2020. до 2022. био 78,6 година за мушкарце и 82,6 година за жене. Ово надмашује САД где животни век за мушкарце износи око 74,8 година, односно 80,2 године за жене. Али, само зато што постоји просек не значи да нема аномалија па је тако Францускиња Џеан Калмент била у дубокој старости од 122 године када је умрла 1997. године, што ју чини суперстогодишњаком, особом која има 110 или више година.
Док већина људи томе није ни близу, питање колико дуго људско тело теоретски може преживети једно је од најхитнијих питања којим се бави наука. Године 2022. истраживачи из сингапурске биотехнолошке компаније из америчког града Буфало проучавали су људску отпорност и способност тела да се опорави од оштећења. Уз помоћ вештачке интелигенције прегледали су медицинске податке стотина хиљада добровољаца да би проценили људски максимални животни век.
Узимајући у обзир факторе доби, болести и стила живота, открили су да се негде између 120. и 150. године изгубила способност људског тела да се потпуно опорави, што значи да особа више од тога не може да преживи. Друге студије о науци о старењу сугеришу да ће рекорд за најстарију особу на свету вероатно бити поновно оборен до 2100. године, али неће сви преживети дубоку старост као Калмент.
У међувремену се тестирају лекови који би могли да покушају да успоре процес старења тела и теоретски омогуће да неко живи до 200 година, али идеја да ћемо сви доживети 200 је далеко. Ипак, ако бисте успели доживети 150 година, то би се могло сматрати прилично добром животном доби, а можда би се до тада изумео начин да људи заправо живе вечно, можда као роботи.