Дијета без меса може изгледати као застрашујући задатак ако обожавате месо, али предности биљне исхране су неоспорне. Доказано је да искључивање животињских производа има бројне здравствене предности, а највеће су смањење ризика од срчаних болести и рака.
Испробавање дијете без меса током 30 дана може бити искуство које отвара очи. И скида килограме. Практично, можете рачунати да ћете бити лакши десетак килограма и направити један озбиљан детокс организма.
То ће вам дати прилику да истражујете нову храну и укусе, истовремено изазивајући себе да пронађете креативне начине да добијете све есенцијалне хранљиве материје потребне вашем телу.
Биљне исхране су постале све популарније последњих година због многих здравствених предности. Истраживања су показала да конзумирање више воћа, поврћа, орашастих плодова, семена и махунарки може помоћи у снижавању крвног притиска, побољшању варења, повећању нивоа енергије и чак довести до здравог губитка тежине.
Све у свему, 30 дана без меса може изгледати као тежак изазов у почетку, али има бројне предности и за лично здравље и за одрживост животне средине.
Прочитајте још
Свеже воћ и поврће, пасуљ и махунарке, житарице, орашасти плодови и семенке ће чинити основу ваших оброка, обезбеђујући вам све неопходне хранљиве материје током читавог изазова од 30 дана. Такође је добра идеја да експериментишете са биљним изворима протеина као што су тофу, темпех и сеитан.
Ово могу бити сјајни додаци помфриту или салатама који ће додати посебан укус вашим оброцима. И не заборавите на алтернативе млечним производима попут бадемовог млека или сојиног јогурта за доручак или ужину.
Планирање оброка је кључ успеха када се прихватите изазова у исхрани као што је 30 дана без меса. Проведите неко време истражујући рецепте који вам звуче привлачно и направите план оброка за сваку недељу. Планирајте доручак, ручак, вечеру, ужину, па чак и десерте тако да не будете затечени када вас нападне глад.
Испробајте нове рецепте који користе биљне састојке на креативан начин како вам не би било досадно у избору хране. Такође би могло бити од помоћи да скувате неке оброке унапред тако да имате нешто брзо и лако да узмете током напорних дана или када се осећате посебно гладни.
Идеје за доручак:
Смути чинија
Смути чиније су популаран избор за доручак за многе вегане и вегетаријанце, и то са добрим разлогом. Омогућавају почетак дана пун хранљивих састојака и лако се праве.
Да бисте направили чинију за смути, помешајте замрзнуто воће, као што су банане или бобице, са млеком или јогуртом без млека. Када се измеша, сипајте смутије у чинију и прелијте га свежим воћем, гранолом, орасима или семенкама.
Тост од авокада
Тост од авокада је још једна модерна опција за доручак која је и укусна и хранљива. Такође је невероватно лако направити.
Једноставно тостирајте кришку хлеба од целог зрна (уверите се да је погодна за вегане), згњечите половину авокада на тост, а затим додајте преливе као што су парадајз или ротквице. Такође можете посипати мало соли и бибера или додати мало маслиновог уља.
Овсена каша са воћем
Овсена каша је још једна одлична опција за доручак на дијети без меса. Испуњава и пружа дуготрајну енергију за дан који је пред вама.
Да би било узбудљивије, додајте мало свежег воћа у своју овсену кашу! Покушајте да исечете јабуке или да додате бобичасто воће и уживајте у различитим укусима.
Такође можете умешати мало путера од орашастих плодова или чиа семенки као додатак. Постоји много укусних опција за доручак на дијети без меса.
Било да више волите нешто слатко као што су чиније за смути или крепко попут овсених пахуљица са воћним преливима – за свакога има понешто! Кључно је да експериментишете са различитим рецептима док не пронађете оно што најбоље одговара вама и вашим непцима.
Идеје за ручак
Смотуљци од поврћа: укусна и хранљива опција
Ако тражите брзу и лаку опцију за ручак, смотуљци од поврћа су прави начин. Једноставно узмите своје омиљено поврће, умотајте га у тортиљу или лист зелене салате и спремни сте!
Не само да су смотуљци од поврћа укусни и задовољавајући, већ су и препуни есенцијалних хранљивих састојака који ће вам омогућити да се осећате пуни енергије током целог дана. Када правите ово јело, обавезно укључите разноврсно поврће у боји за додатно повећање витамина и минерала.
Неке сјајне опције укључују листове спанаћа, исецкану шаргарепу, нарезане краставце, парадајз на коцкице и кришке авокада. Такође можете додати мало протеина укључивањем наута или хумуса.
Буда чиније: здрав оброк у једној посуди
Буда чиније су популарна опција за ручак која комбинује различите здраве састојке у један укусан оброк. Ове чиније се обично састоје од основне интегралне житарице (као што је киноа или смеђи пиринач), преливене поврћем (као што је печени слатки кромпир или парени броколи), протеина (као што је тофу или темпех) и укусног соса (као што је тахини дресинг ). Најбољи део код Буда чинија је то што су потпуно прилагодљиве вашим жељама и укусима.
Можете мешати и комбиновати различите састојке да бисте створили бескрајне комбинације. Осим тога, савршени су за припрему оброка – једноставно направите неколико чинија одједном и чувајте их у фрижидеру за лаке ручкове током целе недеље.
Салате од киное: омиљена храна за ручак пуна протеина
Још једна одлична опција за ручак за оне који су на дијети без меса. Киноа није само препуна протеина, већ садржи и свих девет есенцијалних аминокиселина – што је чини једном од најхранљивијих намирница. Да бисте направили салату од киное, почните кувањем киное према упутствима на паковању.
Затим помешајте своје омиљено поврће (као што су чери парадајз, краставци и паприке), као и мало свежег биља (као што је рецимо першун). Прелијте једноставним преливом направљеним од маслиновог уља и лимуновог сока за здраво и укусно јело за ручак.
Идеје за вечеру
Супа од сочива: Топлина у тањиру
Супа од сочива је омиљено јело за многе љубитеље биљне хране. Обилата је, заситна и препуна укуса. Можете направити велики лонац у недељу и уживати у њему током целе седмице.
Сочиво је одличан извор протеина и влакана, што значи да ћете се осећати сити иако не једете месо. Да бисте направили супу од сочива, пропржите мало црвеног и белог лука на маслиновом уљу док не постану провидни.
Додајте мало шаргарепе на коцкице, целера и кромпира у шерпу заједно са сувим сочивом. Сипајте темељац од поврћа и све пустите да проври пре него што смањите топлоту и динстајте 30-40 минута.
Пржени тофу или темпех: брзи оброк током недеље
Тофу или темпех могу да обезбеде протеинску компоненту јела док истовремено апсорбују све укусе соса и прилога – обично од соја соса или неког другог који волите.
Пре пржења прво их кувајте док не постану хрскави са свих страна пре него што додате поврће као што су броколи, паприка, шаргарепа, печурке или зелениш као што су кељ или бок чој. Додајте мало соја соса или других зачина по вашем избору да бисте дали додатни укус.
Кари од наута: укусна варијација индијског класика
Кари од наута је индијско јело које је самостално или се сервира уз пиринач или наан хлеб (посебан индијски хлеб) – обоје су опције прилагођене веганима! Садржи наут куван у мирисној мешавини зачина као што су семенке кима, коријандер у праху, куркума у праху заједно са луком, белим луком и ђумбиром. Јело се завршава са пар капљица лимуновог сока и декорацијом свежим листовима першуна.
Овај рецепт пружа одличну алтернативу традиционалном карију од меса, а истовремено пружа сав укус за којим жудите. Осим тога, наут је препун протеина и влакана како бисте били сити и задовољни.
Опције за ужину
Хумус и поврће: Савршен спој
Када је у питању проналажење здравих и задовољавајућих грицкалица, хумус и поврће су права комбинација. Хумус пружа кремасту и укусну основу која се савршено слаже са хрскавим поврћем као што су штапићи шаргарепе, кришке краставца, траке паприке или грашак.
Такође је одличан извор биљних протеина, влакана и здравих масти због којих ћете се осећати ситима између оброка. Прављење сопственог домаћег хумуса је такође лако.
Све што вам треба је мало наута, тахини (паста од млевеног сусама), лимунов сок, чен белог лука, маслиново уље, со и вода. Такође можете додати друге састојке као што су печене црвене паприке за додатни укус или заменити наут белим пасуљем ради разноврсности.
Воће и орашасти плодови: слатка посластица која је и здрава
Воће је одлична опција за ужину само по себи јер је препуна витамина и минерала који су потребни вашем телу. Међутим, када га упарите са путером од орашастих плодова – било да се ради о путеру од бадема или путеру од кикирикија – добијате додатно повећање протеина и здравих масти које чине ужину још задовољавајућом. На пример, покушајте да намажете бадемов путер на кришке јабуке или половине банане.
Укус орашастих плодова савршено допуњује слаткоћу воћа, истовремено пружајући есенцијалне хранљиве материје као што су витамин Е и магнезијум. Алтернативно, путер од кикирикија је још једна одлична опција која се добро слаже са штапићима целера или крекерима од целог зрна.
Печени наут: хрскава ужина са бескрајним комбинацијама укуса
Наут је једна од оних биљних намирница које се могу користити на много различитих начина – укључујући и претварање у хрскаву ужину! Печење наута даје му хрскаву текстуру док задржава профил укуса орашастих плодова – што га чини савршеним када пожелите нешто укусно. Да бисте направили печени наут, исперите и оцедите конзерву наута (или 300 гр преко ноћи потопљеног наута) и осушите га папирним убрусом.
Убаците у чинију са маслиновим уљем и зачинима по вашем избору – неке идеје укључују паприку, ким, бели лук у праху или чили у праху. Пеците наут у рерни на 200° Ц око 20-30 минута док не постане хрскав и златно смеђе.
Дијета.нет