Зашто је црвени купус бољи?

Оно што црвени купус чини посебном намирницом је његова висока концентрација антоцијанина, природних пигмената који му даје карактеристичну љубичасту боју. Ови антоцијанини су снажни антиоксиданси који штите ћелије од оштећења изазваних слободним радикалима. Научне студије показале су да црвени купус садржи чак 10 пута више витамина А у односу на зелени, те знатно више витамина Ц, што га чини изврсним извором ових важних нутријената.

Нутритивне вредности црвеног купуса

У само једној чинијици (око 89 грама) сировог црвеног купуса налази се свега 28 калорија, 1 грам протеина, 7 грама угљених хидрата и 2 грама влакана. Но, оно што је још важније, црвени купус осигурава чак 56 посто дневних потреба за витамином Ц, 28 посто за витамином К и 11 посто за витамином Б6, што га чини изузетно корисним за здравље.

Имунитет и детоксикација

Висок удео витамина Ц чини црвени купус изузетно корисним за јачање имунитета. Према истраживањима, редовна конзумација црвеног купуса може значајно да побољша отпорност организма на инфекције. Уз то, богат је једињењима која помажу јетри у процесу детоксикације, што поспешује природно чишћење организма од штетних материја.

Фото: Профимедиа

 

Противупално дејство и здравље пробаве

Црвени купус садржи биоактивна једињења са противупалним дејством, међу којима се издваја сулфорафан, једињење богато сумпором који показује снажна антиканцерогена својства. Такође, влакна у црвеном купусу одлично подржавају здравље пробавног система – помажу у одржавању редовне столице, хране корисне бактерије у цревима и спречавају затвор.

Предности зеленог купуса

Иако црвени купус предњачи у одређеним нутритивним вредностима, и зелени купус нуди бројне предности. На пример, врло је богат витамином К, који је кључан за здравље костију, а садржи и важне минерале попут калијума и магнезијума. Зелени купус такође је нешто лакши за варење, што може да буде важно за особе са осетљивијим желуцем.

Како најбоље искористити оба купуса?

За оптималне здравствене користи, стручњаци препоручују да у исхрану укључите обе врсте купуса. Можете их јести сирове у салатама, куване као прилог, кисељене или припремљене на друге начине. Ипак, треба имати на уму да дуготрајно кување може да смањи количину храњивих материја, па је најбоље припремати купус на лаганој ватри или га јести сировог.

Без обзира на то који од њих одабрали, црвени и зелени купус одличан су избор за свакодневну исхрану и могу значајно да вам побољшају здравље.

БОНУС ВИДЕО: