-Ова изложба представља покушај уметника да на један специфичан начин оживи сећање на жртве и исприча причу о људима са именом и презименом, а не пручу о бројкама. Насупрот идеји да се страдали у логорима генерализују у бројке и на тај начин постају готово једна жртва, аутор кроз осам интимних прича открива жртве Јасеновца и повезује нас са њима и њиховим судбинама- рекла је Бељански Поповић за Танјуг.
Још једна посебност изложбе, како је додала, долази од чињенице да је аутор одабрао да кроз цело искуство прођемо само уз помоћ звука и тако сами развијамо слике у глави, осећамо, замишљамо и сједињујемо се са атмосфером коју је аутор желео да упијемо и доживимо.
Изложба ће у Култирном центру Србије у Паризу бити отворена до 16. априла.
Пре Париза та аудио изложба чији су аутори Дарко Николић и Богдан Шпањевић, била је организована у Београду, Крагујевцу, Параћину, Херцег Новом и Требињу.
Она доноси осам звучних записа и радиофонских прича о жртвама логора Јасеновац, а поставка је интерактивна и посетиоцима пружа могућност да кроз низ драмских активности постану учесници и ко-креатори прича.
Ораганизатори изложбе оцењују да "дискурс у коме број жртава постаје централни мотив - заправо замагљује читав низ чињеница и саму суштину феномена".
-Жртве приказане само бројем, ма колики он био, никада за нас тако не постану лицности - јединствени, непоновљиви, стварни људи, који су имали своја имена, надања и жеље, већ остају заборављени у безименој маси сакривеној иза бројева у математици отуђења- навели су орагнизатори.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".
Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".