Рођена је 1916. године у украјинском селу Белој Цркви, а са 14 година се преселила у Кијев. Од малена је важила за тврдоглаву девојчицу која је често била непослушна у школи и која је волела да се такмичи са дечацима.

Она је попут многе друге деце у Совјетском Савезу, учествовала у паравојној спортској организацији у којој је учила и стрељаштво. Након завршетка средње школе, запослила се у кијевској фабрици оружја у којој је радила као брусач. А затим уписала студије историје.

А онда је немачка војска 1941. године напала Совјетски Савез. Људмила је хтела да се придружи војсци, али је најпре одбијена.

- Изгледала је као модел, с маникираним ноктима, у модерној одећи и с лепом фризуром. Павличенко је рекла особи задуженој за новачење да жели да носи пушку и бори се. Мушкарац јој се само насмејао и питао је шта она зна о пушкама - пише на sajtu soviet-awards.com.

Иако је показала да има сертификат и да уме да пуца, покушали су да је убеде да буде медицинска сестра.

Фото: Профимедиа

 

- Нису хтели да приме девојке у војску, па сам морала да се послужим различитим триковима како бих у томе успела -рекла је она једном приликом новинарима.

Њој је након дугог убеђивања и показивања свог умећа у стрељаштву напокон Црвена армија дозволила да изађе на аудицију.

Дали су јој пушку и показали двојицу Румуна који су сарађивали с Немцима. Без оклевања је упуцала војнике, па је примљена у војску и то у 25. стрељачку дивизију "В. И. Чапајев" као снајперисткиња. Постала је једна од 2.000 снајперисткиња у Црвеној армији, од којих је само око њих 500 успело да дочека крај рата.

Убрзо је послата на бојиште у близини Одесе августа 1941. године.

У току првих 75 дана на ратишту убила 187 Немаца. Око осам месеци непрекидно је била на првој линији фронта.

Фото: Википедија

 

Кад је постала позната, након битака за Одесу и Молдавију, Павличенко је пребачена на Крим и послата у битку за Севастопољ и то само месец дана након што је рањена.

Брзо је стекла репутацију прецизне снајперисткиње па је почела да добија све опасније задатке. Убила је 36 нацистичких снајпериста.

- Ово је било једно од најнапетијих искустава у мом животу - рекла је једном приликом Павличенко.

Била је толико неустрашива, да јој Немци нису могли ништа. Иако је неколико пута рањена, остајала је на фронту. Немци су чак покушавали да је привуку да пређе на њихову страну и позивали је преко мегафона, нудећи јој разне погодности. Она наравно није пристала на то.

Фото: Википедија

 

Године 1943. одликована је Златном звездом и проглашена је за хероја Совјетског Савеза.

Са 309 убистава она спада међу пет најбољих снајпериста у историји, али је врло могуће да је убила и више војника.

По завршетку рата је завршила студије на Универзитету и постала инструктора стрељаштва. Умрла је 1974. године.

(Курир)

 

БОНУС ВИДЕО:

 

 

 

 

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".